החשיבות שבמניעת היווצרות פצעי לחץ

פצעי הלחץ הם תופעה שסובלים ממנה אנשים רבים וקיימים מספר פתרונות שיכולים להקל ואף לפתור את הבעיה, אולם על פי מחקרים, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא למנוע את היווצרותם מלכתחילה.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

אחד הסודות הגלויים בעולם הרפואה הוא חשיבות הטיפול בפצעי לחץ, או יותר נכון – החשיבות שבמניעתם. עלות הטיפול בפצעי לחץ בארצות הברית בלבד נאמדת בכ-6.5 מיליארד דולרים בשנה. על פי הנתונים בעולם, 7% מהמאושפזים מפתחים פצעי לחץ, ובישראל ההערכה היא כי 10%-12% מהמאושפזים סובלים מהתופעה.

 

פצע לחץ נוצר בשל לחץ מתמשך על העור שמפסיק את זרימת הדם לאזור מסוים. הפצע נגרם עקב ישיבה או שכיבה ממושכת באותה התנוחה, ועלול להיווצר במהירות, לגרום לכאב רב, לנמק, עלול להשאיר צלקות, לעכב החלמה ואף לגרום למוות.
פצעי לחץ אינם מבחינים בין קבוצות אוכלוסייה שונות ולמעשה כולם נתונים בסיכון: מגיל ינקות ועד קשישים, אנשים בעלי מוגבלות בתזוזה השוכבים לאורך שעות היממה, אנשים הסובלים משיתוק או מחלה מגבילה אחרת, חסרי הכרה לאחר ניתוח, פגועי גפיים וראש, מבוגרים בעלי קושי תנועתי ובעלי היסטוריה משפחתית.

 

פצעי לחץ: כל הסימנים והדרגות

ניתן לדרג את פצעי הלחץ לפי חומרתם:
דרגה 1 : אדמומיות בעור שלם שלא מתבהרת.
דרגה 2 : אובדן חלקי של עובי העור בשכבת האפידרמיס (עילית העור) ו/או הדרמיס (העור) והרקמות התת עוריות.
דרגה 3 : פצע בעובי מלא עם נזקים ונמקים של הרקמות התת עוריות, אפשרות להתרחבות ולהגיע לפסיה fascia (לרקמה שמקיפה את פנים הגוף).
דרגה 4 : פצע בעובי מלא עם נזקים מורחבים ונזקים לרקמות, לשרירים, לעצמות ולמבנה התומך.אז מה עושים?

אמנם מדובר בתופעה מאוד כואבת ולוקח לעור זמן רב להחלים, אולם על פי NICE , המכון הלאומי האנגלי לבריאות וטיפול, יש לה יותר מפתרון אחד:

 • שינוי תנוחות – שינוי תנוחות הגוף כל 2-6 שעות (לפחות). אחד הכלים היעילים לשינוי תנוחה הוא משטח טרגו גלייד (Tergo Glide), משטח חלק במיוחד המאפשר לאדם בודד לעזור למטופל לשנות תנוחה, ללא חיכוכים מיותרים לעור וכוחות גזירה.
 •  עזרים לפיזור הלחץ – על המטופל לשכב על מזרן ריאקטיבי או מזרן דינאמי בהתאם לחומרת הפצע, מזרן סטטי מומלץ לאנשים הנמצאים בסיכון לפתח פצעי לחץ, המזרן עוזר לפזר לחצים על הגוף בצורה מיטבית. ישנם מגוון מזרנים דינאמים והם מומלצים לאנשים שפיתחו פצעי לחץ ויש להתאים אותם בהתאם למשקל המטופל ודרגת הפצע. המזרנים הדינמיים מייצרים תנועת גלים עדינה ובכך מפזרים את הלחץ. מזרנים אלו מחוברים למשאבה שקטה ומתקדמת בה ניתן להתאים את משקל המטופל ואת קצב ההתנפחות והתרוקנות התאים. יש לתת את הדעת על כך, שאפשרות נוספת לטיפול בפצעי לחץ היא שימוש במזרנים המוכרים בשם "מזרן ביצים" או "מזרן בועות". מזרנים אלו זמינים בישראל, אולם באירופה ובארה"ב הוצאו משימוש לפני שנים רבות, שכן הוכח כי הם אינם מסייעים לטיפול בפצעי לחץ ובמקרים רבים אף מחמירים את מצב הפצעים, הואיל והרווחים בין ה"ביצים" קטנים מקוטר 10 ס"מ והם מעצימים את הלחץ על העור.
 • חבישות מתקדמות – חבישות המכילות חומרים ייחודיים כגון יוני כסף לטיפול בזיהום, קולגן ותאית. החבישות מהוות טיפול ראשוני ומסייעות בטיפול בפצע והן בהפרשות שהן אחת מתופעות הלוואי המרכזיות. כמו כן, ישנם מוצרים המגנים על העור מפני הישנות זיהומים, ותפרחות, כך שהם יוצרים חיץ בין העור לבין הגורם המזהם.
 • מגני עקב – עקבים הינם המיקום השני בשכיחותו להתפתחות פצע לחץ. מגני עקב יעילים מפחיתים את הלחץ על העקב באמצעות חלוקתו לאזור רחב יותר. במגני עקב איכותיים, החלק החיצוני עשוי מבד חלק המאפשר למגן העקב להחליק בקלות על רוב המשטחים עליהם הרגל מונחת. בנוסף, מגני עקב יעילים תומכים בכף רגל למניעת התכווצותו של גיד אכילס (Achilles Tendon) ומונעים צניחה של כף הרגל.
 • פצע לחץ הוא דבר המצריך טיפול של אחות או רופא מיומנים, בעלי ותק וניסיון ממשי בטיפול בפצעים קשיי ריפוי.לצד השימוש בציוד המתקדם, חשוב להקפיד על מספר כללים:

שמירה על תנועה:

 • ישיבה נכונה בכיסא/ כורסה / כסא גלגלים.
 • ביצוע שינויי תנוחה.
 • הימנעות מגרירה על המיטה.
 • ביצוע פעילות פיזית קבועה.

הקפדה ודאגה לעור:

 • עדכון הגורם המטפל על כל כאב באזור עם עצמות, בכל מקרה של אדמומיות, שלפוחית או עור סדוק.
 • שמירה על העור ועל מצעים נקיים ויבשים.
 • החלפת בגדים ומצעים לחים.
 • שימוש בחבישות מגנות.

 

תזונה מאוזנת:

 • נטילת תוספי מזון לפי מרשם.
 • שמירה על ערכי סוכר תקינים אצל חולי סוכרת.
 • היוועצות בדיאטנ/ית.


רישום ודיווח:

כדי לשמור על שלמות העור חשוב לאמוד את מצבו באופן עקבי על מנת לקבוע דרגת סיכון ע"י הצוות הסיעודי. חשוב לזכור: מניעה היא הטיפול החשוב ביותר בפצעי לחץ. אך אם התפתחו פצעי לחץ, לא חייבים להמשיך לסבול לאורך זמן. מגוון עזרים כגון נוזלים לשטיפת הפצע ולשמירה על ניקיונו, לצד חבישות מתקדמות, יכולים לסייע לריפוי מהיר. כדאי לזכור שלכל המוצרים ישנה תוחלת חיים מוגבלת, דבר שיש לבדוק בעת הרכישה. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בפצעים, כגון: פיזיותרפיסט, אחות, רופא או מרפא בעיסוק כאשר רוצים להתאים כרית או מזרן למניעת פצעי לחץ.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו