מזרון ביצים? תורת הטיפול בפצעי לחץ מתקדמת וחדשנית יותר

רק לפני כמה עשורים השתמשנו בבנזין כדי להיפטר מכינים, שוק חשמלי היה טיפול פסיכיאטרי לגיטימי וניתוחים קיסריים בוצעו בחתך אורכי.

שיטות רפואיות שהיו נהוגות בעבר, נראות לנו היום תמוהות. באופן דומה, שיטות מיושנות רבות שעדיין נמצאות בשימוש כיום, עומדות להיעלם בקרוב.

פצעי לחץ הם דוגמה לתחום טיפול שקיים כבר אלפי שנים, אך התפתחותו זכתה לפריצת דרך משמעותית בעשורים האחרונים.

 

מהו פצע לחץ?

פצע לחץ נגרם לרוב בקרב חולים המרותקים למיטה או לכסא ולא מסוגלים לשנות תנוחה בעצמם. הלחץ והחיכוך הממושכים על אזור מסוים בגוף, מוביל לפגיעה משמעותית בעור וברקמות הפנימיות.

 

ההיסטוריה של טיפול בפצעי לחץ

המצרים הקדמונים טיפלו בפצעי לחץ בעזרת דבש, הרמב"ם המליץ על תזונה שמעודדת את הריפוי ובתקופת הרנסנס מצאו שיטות להפחתת הכאב. במאה ה-19 קישרו לראשונה בין הפצע לבין הפגיעה במערכת העצבים.

רק בסוף המאה ה-20 החל להתפתח המודל הקיים היום, המשלב בין תזונה, ביומכניקה, חבישות מתקדמות ושיטות מודרניות נוספות לשינוי תנוחה וטיפול בפצעי לחץ.

העשורים האחרונים הביאו איתם שינוי תפיסתי חשוב, לפיו יש להקצות את מירב המשאבים למניעת פצעי הלחץ מלכתחילה.

בתחילת שנות ה-80 נהגו להשתמש במזרן ביצים עשוי ספוג, בניסיון להגדיל את שטח המגע של האדם המרותק למיטתו לבין המשטח שעליו הוא שוכב, ולפזר את הלחץ. כיום ידוע שהוא אינו מונע פצעי לחץ באופן ודאי, ופותחו טכנולוגיות מתקדמות יעילות ובטוחות יותר, כמו מזרן אויר דינאמי.

 

מזרון ביצים עשוי ספוג

כבר בשנות ה-80, מזרן הביצים– שכונה כך בשל צורתו המזכירה תבנית ביצים - לא אושר על ידי האיגודים הבינלאומיים לצורך מניעה וטיפול תומך בפצעי לחץ.

אולם, לצערנו עדיין קיימת תפיסה שגויה לפיה ניתן להשתמש בו בחולים בעלי פצעים קשיי ריפוי.

 

חסרונות הטיפול ע"י מזרון ביצים:

הספוג מאבד את צורתו -  בשימוש לאורך זמן יעילותו של המזרן פוחתת באופן משמעותי.

הגדלת השטח מוגבלת – הספוג מאפשר שטח מגע מצומצם יותר, בהשוואה למזרן אויר המגדיל את שטח המגע.

פיזור לחץ לא מספק – על מנת שפיזור הלחץ יהיה מקסימאלי, גובה מרווחי האוויר צריך להיות 13 ס"מ לפחות. המרווחים במזרן ביצים עשוי ספוג מגיעים לגובה-4.5 ס"מ

לא מתאים לרמת סיכון גבוהה – מזרן ביצים אינו יעיל כטיפול מונע בקרב מטופלים בסיכון גבוה לפתח פצע לחץ, ולא נותן מענה לתמיכה בטיפול בפצע לחץ קיים.

השימוש במזרן ביצים למניעה ותמיכה בטיפול בפצעי לחץ, מלבד היותו לא אפקטיבי, אף כרוך בסיכונים ממשיים.

 

סיכונים בשימוש במזרון ביצים:

מעודד הזעת יתר – המזרן עשוי מחומר הגורם להזעה ובכך עלול לגרום להחלשת העור ולקריעתו – ולהיווצרותם של פצעים.

עלול להגביר את הלחץ – קוטר התאים במזרן נמוך, ולכן עשוי לגרום לתוצאה ההפוכה; היווצרות של לחץ על העור במקום הפחתת הלחץ.

מגביר כוח גזירה - תאי המזרון בנויים בצורת בועות העלולה לגרום להגברת כוחות גזירה וחיכוך ובכך להתפתחות של פצע לחץ. גם אם משתמשים בכיסוי סדין.

מזרן בועות  - הדור החדש של מזרן הביצים, המכונה מזרן בועות, עשוי גומי וכולל משאבת אוויר חשמלית. גם הוא לא עומד בתקני האיגודים הבינלאומיים, כיוון שהוא מייצר לחץ גבוה מהמומלץ ובכך עלול לפגוע בשלמות העור ולגרום לפתח פצע לחץ.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו