מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

כל מה שאתם צריכים לדעת על מניעת זיהומים לפני ואחרי ניתוח

ניתוח הוא הליך פולשני הפוגע בשלמותו של העור, ואחת הסכנות העיקריות היא היווצרות זיהומים. לכן, כדי למזער ככל הניתן את הסיכון יש לדאוג להגנה מפני זיהומים, גם לפני וגם אחרי הניתוח. את ההגנה ניתן להשיג באמצעים שונים, הכוללים בין היתר ערכה ייעודית כפי שמציעה אר-קיור מדיקל, שמקטינה עומס חיידקי ומסייעת במניעת זיהומים.

 

להבין את משמעותם של זיהומים בניתוח

 

שכבת העור של גופנו משמשת, בין היתר, כאמצעי הגנה למניעת חדירה של גורמים מזיקים. אי לכך, במקרה של ניתוח שבו מבצעים חתך בעור, גדל הסיכון שחיידקים ומזיקים נוספים יחדרו מעבר לעור אל הרקמות הפנימיות. זיהום הוא מצב בו חודרים לגוף חיידקים, המתרבים ולרוב פוגעים תחילה באזור רקמות העור של הניתוח. הדבר גורם להיווצרות של דלקת, שהינה תגובה טבעית של מערכת החיסון.

 

עם זאת, במידה והגוף לא מצליח להתמודד לבד עם הזיהומים, הדלקת לא תעבור ואף תחמיר, ואז יש צורך בהתערבות וטיפול מתאים. למשל, דלקת בעור שאינה עוברת ואף מחמירה לאחור ניתוח, יכול להתבטא בעור אדום, נפוח ומגורה, בפצע ניתוח פתוח והפרשות, בעליה בחום וכדומה. תסמינים אלו בהחלט יכולים להעיד על התפתחות של זיהום באזור.

 

מטבע הדברים, במערכת הבריאות המתקדמת של ישראל, ובבתי חולים בפרט, מקפידים על רמה גבוהה של היגיינה וסטריליות. ועדיין, זיהומים עלולים להיווצר עקב הליך ניתוחי ולכן יש להיערך בהתאם עם פעולות ואמצעים נאותים.

 

הכנות שמומלץ לבצע לפני הליך ניתוחי

 

כאמור, יש מספר פעולות שמומלץ לבצע כדי למנוע התפתחות של זיהומים עקב ניתוח. בתור התחלה, בשבועות הקודמים לניתוח כדאי לאמץ הרגלי תזונה מתאימים ועשירים בחלבון, המסייעים להחלמת פצעים. כמו כן, בימים הקודמים לניתוח מומלץ לשמור על רמה גבוהה של ניקיון ידיים, לשטוף היטב כל יום את הגוף, לעשות שימוש בחומרים לשטיפת וחיטוי הפה, לחפוף את השיער היטב וללבוש בגדים נקיים. כדי לשמור על היגיינת העור מומלץ להשתמש בתכשירים ייעודיים כפי שמציעה אר-קיור מדיקל, המחטאים את העור ומגנים עליו.

 

בנוסף לכך, לפני הניתוח יש להוריד פריטים שעלולים להוות מצע להתפתחות זיהומים, כמו כן יש צורך בגזיזת ציפורניים והסרת לק, גילוח של שפם או זקן. כמו כן, יש לנקות באופן יסודי אזורים בגוף שבהם נוטים חיידקים להתפתח, כמו מאחורי האוזניים או בבית השחי ובמפשעה.

 

להשתמש בערכה ייעודית למניעת זיהומים לפני ואחרי ניתוח

 

בכדי לסייע למניעת זיהומים לפני ואחרי ניתוח, חברתנו משווקת ערכה ייעודית המכילה מוצרים מבוססי אוקטנידין מרכיב המונע ומשמיד וירוסים וחיידקים, לרבות חיידקים שעמידים בפני אנטיביוטיקה. בערכה יש לעשות שימוש חמישה ימים לפני מועד הניתוח, או לפי הנחיות רופא. הערכה לפני ניתוח כוללת אוקטניסן ג'ל לאף, שהינו עם המרכיב הייחודי  הידרוג'ל שמיועד לחיטוי אזור האף, וכן אוקטנידול שטיפת פה שאין בו כלורהקסידין או אלכוהול, שהינו יעיל לשמירה על היגיינת הפה. בנוסף, בערכה יש אוקטניסן, תחליב רחצה המבוסס על סבון חיטוי שלא מייבש את עור הגוף, המשמש לפני ההליך הניתוחי ומיועד לשטיפת הגוף והשערות.

 

פעולות מומלצות אחרי הניתוח

 

גם לאחר הניתוח חשוב לשמור על רמה גבוהה של היגיינה ולנסות להימנע מהזעת יתר וממאמץ, בייחוד באזור שנותח. יומיים אחרי הניתוח ניתן לרוב לשטוף את האזור עם מים זורמים ועם סבון חיטוי ורחצה הייעודי שלנו אוקטניסן, שמתאים לעור רגיש וללא חומרי בישום וצבע.

 

את פעולת השטיפה יש לבצע בזהירות, מבלי לשפשף את החתך. מעבר לכך, יש ליידע את הרופא על כל מצב חריג של אזור הניתוח, ובייחוד אם הוא לא מחלים או שמצבו מחמיר.
 

לפרטים נוספים על הערכה הייעודית שלנו למניעת זיהומים לפני ואחרי ניתוח, הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל שישמח לעזור.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו