מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מוצרים קשורים

מזרון אקטיבי דינמי הוא אחד האמצעים החשובים ביותר לטיפול בפצעי לחץ. בואו ללמוד מדוע

פצעי לחץ הם למעשה אזורי נמק רקמות, אשר נוטים להתפתח כאשר רקמות רכות נדחסות בין משטח קשיח לבין בליטה גרמית לזמן ממושך. מרבית הפצעים הללו מתפתחים באזור האגן, ורובם בפלג הגוף התחתון. הם אמנם מופיעים בעיקר אצל קשישים המרותקים למיטה, אך למעשה יכולים להופיע בכל גיל אצל אנשים שמסיבה זו או אחרת חייבים להישאר בשכיבה לזמן ממושך, למשל בעקבות תאונה, ניתוח וכדומה.

חשוב להדגיש כי פצעים אלו עלולים להיווצר במהירות, אך מרגע שנוצרו הטיפול בהם עשוי להיות ממושך, מורכב ויקר. על כן, חיוני לזהות אנשים הנמצאים בסיכון להיווצרות הפצעים ולהיעזר בשיטות והאמצעים ההולמים, לרבות מזרונים למניעת פצעי לחץ. וכמובן שאם כבר נוצר פצע לחץ יש לספק לו מעטפת טיפולית מלאה, למניעת החמרה העלולה להוביל לכאבים משמעותיים, לזיהומים ואפילו לצורך בקטיעה ולסכנת חיים. מזרון דינמי הוא אחד האמצעים החשובים ביותר לטיפול זה.

 

מהו מזרון דינמי?

 

ישנם מספר סוגים של מזרונים לפצעי לחץ, כאשר לפי המלצות של ועדות מקצועיות בינלאומיות מתאימים את המזרון למצב המטופל ודרגת הפצע שלו, ו/או לרמת הסיכון לפיתוח פצעי לחץ. יש להבין שללא הסרת הלחץ מאזור הפצע הקיים, הוא אינו יכול להירפא. למעשה, הלחץ המתמשך על אזור של בליטה גרמית כמו הקרסול, עצם הזנב, הירך, מפרקים או עמוד השדרה, הוא מהגורמים המשמעותיים ביותר להיווצרות הראשונית של הפצע. הלחץ המתמשך מפסיק את זרימת הדם לאזור ומנוע מעבר של חמצן לרקמות, ובנוסף גורם להרס של תאים. בתנאים אלו פצע לחץ גם אינו יכול להחלים.

מזרון אקטיבי דינמי הוא מזרון מיוחד העשוי מתאים גליליים גדולים המסודרים לרוחב. בתוך הגלילים הללו נמצא אוויר, ובאמצעות מערכת חיישנים הגלילים מתנפחים ומתרוקנים לסירוגין. למעשה, פעולה מתמדת זו של ניפוח וריקון מדמה שינויים בתנוחה, שהינם משמעותיים ביותר במניעת וטיפול של פצעי לחץ. שינוי התנוחה מאפשר לדם והלימפה להגיע אל האזור הפגוע, להזין ולתרום להחלמתו, ומונע את הלחץ המתמשך על הבליטה הגרמית. מאחר שבין הגלילים של המזרן הדינמי יש חללים, המשמעות היא שכמחצית מהגוף נמצאת בכל עת באוויר – ללא לחצים בכלל.

בדרך זו נמנעים עוד גורמי סיכון להיווצרות ולהחמרה של פצעים לחץ, כגון שפשופים, כוחות גזירה ולחות. על כן, לפי וועדות מקצועיות בינלאומיות, מזרונים דינמיים מתאימים לאנשים שנמצאים בסיכון גבוה לפיתוח פצעי לחץ, ו/או הסובלים מפצעים קיימים. בתוך כך, כל מזרון עשוי להתאים לאנשים הסובלים מדרגות חומרה שונות של פצעי לחץ.

לדוגמא, מזרון אוויר דינמי טרוסורס 505 נועד לטיפול ומניעת פצעי לחץ עד דרגה 2 כולל, ולאנשים עד משקל 150 ק"ג. לעומת, מזרון אוויר דינמי טרוסורס 506 נועד לפצעי לחץ עד דרגה 4 ולאנשים עד משקל של 180 ק"ג. שניהם מזרונים המצויים בשימוש נרחב בבתי חולים, בבתי אבות ובבתים של מטופלים פרטיים.

לשני המזרונים הללו יש תאים גליליים רוחביים המקנים נוחות ויציבות גבוהה, עם אפשרות להקשחתם לביצוע טיפול סיעודי בנוחות. בנוסף, יש להם משאבה חשמלית שקטה מאוד, חכמה וקומפקטית, כאשר ניתן לזמן את המחזוריות של התנפחות והתרוקנות התאים ולהתאים את פעילות המשאבה למשקל המטופל. מזרונים אלו גם מגיעים עם כיסוי אנטיבקטריאלי גמיש להפחתת כוחות גזירה וחיכוך הגורמים להיווצרות פצעי לחץ והחמרתם, ובאמצעות 21 תאי האוויר הם שומרים על סביבת לחות אופטימאלית ומאווררת.

מעבר לכך, קיימים עוד סוגים של מזרונים דינמיים שניתן לרכוש או להשכיר דרך חברתנו, והצוות המקצועי שלנו ישמח לעזור ולהכווין אתכם לבחירה נכונה שתתאים במיוחד בשביל היקרים לכם. לפרטים נוספים בנושא ולקבלת הכוונה מקצועית, פנו אל צוות המומחים של אר-קיור מדיקל.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו