מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

לא מסוגלים להרדם בשל כאב כרוני? נסו מזרן אוויר ריאקטיבי

מחקר שנערך באנגליה גילה כי מטופלים שהשתמשו במזרן אוויר ריאקטיבי מסוג  Repose במשך חודש חוו שיפור משמעותי בכמות שעות השינה והפחתה בדרגת הכאב.

מטרת המחקר הייתה לראות כיצד הכאב מושפע משינה על מזרן אוויר ריאקטיבי (מזרן שמונח על גבי מזרן קיים ומונע התפתחות פצעי לחץ בזמן השכיבה) והאם דפוסי השינה ישתנו בעקבות השינוי במזרן.

במחקר השתתפו 20 מטופלות הסובלות מכאב כרוני בגילאים 29-87, כאשר הגיל הממוצע היה 61. בקרב 14 מהמטופלות הכאב נבע מדלקת פרקים שגרונית, ואילו אצל אחרות הכאב נגרם ממחלות שונות: שיתוק מוחין, דלקת מפרקים ניוונית, כאבים בגב תחתון, ספודוליטיס (דלקת חוליות) ואף פוליו.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

מעגל הקסמים של בעיות השינה

המשתתפות במחקר סיפרו שמלבד הכאב שהן חשות הן חוות גם דיכאון וירידה בתפקוד הפיזי, אולם כולן ציינו שהפרעות בשינה היא הבעיה העיקרית שאיתה הן צריכות להתמודד.

שכיחות הפרעות שינה אצל אנשים עם כאב כרוני היא גבוהה מאוד, כאשר 70% מהאנשים
מדווחים שהם ישנים פחות מארבע שעות בממוצע בכל לילה!

הבעיה היא שמדובר במעגל קסמים – הכאב מפריע להירדם וגורם לכך שהשינה לא סדירה ואף בחלק מהמקרים מוביל למצב שהאדם לא מסוגל להירדם כלל; בהמשך חוסר השינה משפיע בצורה שלילית על היכולת של אותו אדם להתמודד עם הכאב.

 

השפעת שימוש במזרן אוויר ריאקטיבי על בעיות השינה

במחקר, שנערך בשנת 2003, נבדקו דפוסי השינה של המטופלות בזמן שהן ישנו על מזרן אוויר ריאקטיבי מתנפח

(שמונח על המזרן הרגיל שלהן) מידי לילה במשך ארבעה שבועות רציפים. בתחילת המחקר זמן השינה הממוצע של המשתתפות היה כ-4 שעות (3.8) בממוצע והן התעוררו בממוצע כ-5 פעמים בלילה כאשר כל פעם הן נותרו ערות למשך כמעט חצי שעה.

לאחר ארבעה שבועות החוקרים מצאו שינוי משמעותי – בתחילת המחקר 20 המטופלות כתבו שכאב הוא הסיבה להתעוררות בלילה ואילו בסוף המחקר רק 8 מהמשתתפות ציינו שכאב גרם להן להתעורר משינה.

לא רק זאת, המשתתפות העידו ששעות השינה גדלו משמעותית מ-3.76 שעות ל-6.5 שעות בממוצע! את התוצאות הללו אפשר לייחס לכך שמספר ההפרעות בשינה ירד כמעט בחצי מ-4.9 ל-2.3 פעמים בממוצע בלילה כאשר כל פעם המשתתפות היו ערות למשך 14 דקות בערך במקום 25 דקות בממוצע.

 

פחות כאב, יותר שעות שינה

תוצאה חשובה לא פחות הייתה ההפחתה ברמת הכאב. המשתתפות אמרו שרמת הכאב שלהן (שנעה בין 0 – אין כאב, לבין 10 – כאב בלתי נסבל) עברה מ-7 במהלך הלילה ל-5 תוך ארבעה שבועות בלבד!

נתון מעניין נוסף הוא ש-13 מהמשתתפות אמרו שהן לקחו פחות כדורי שינה ותרופות לשיכוך כאבים במהלך המחקר.  במהלך המחקר – הנתון המעודד ביותר היה שבשל השיפור המשמעותי באיכות החיים והשינה, בתום המחקר 17 מהמטופלות המשיכו לשכב על מזרן אוויר ריאקטיבי מסוג Repose.

 

מזרן אוויר ריאקטיבי – פתרון לחיים

האפקט המצטבר של כאב כרוני ונכות משפיעים לא רק על המטופל, אלא גם על הסביבה המשפחתית.
בקרב אנשים רבים מהאוכלוסייה המבוגרת, כאבי פרקים ונכות תנועתית הן בעיות נפוצות שנגרמות לרוב מאוסטאופורוזיס.
המצבים הללו לא ניתנים לריפוי ורוב המבוגרים שחיים עם הסימפטומים נוטים להשלים עם המצב.

המחקר הזה מראה שקדמה טכנולוגית דוגמת מזרן אוויר ריאקטיבי שמותאם להפחתת לחץ על הגוף, יכולה להשפיע מאוד על חייהם של אנשים שמורגלים לחוות כאב על בסיס יומיומי.

מזרן ריאקטיבי הוא כלי חשוב משום שהוא מגן מפני הסיכון לפתח פצעי לחץ ובנוסף הוא נוח משום שהוא עמיד, אינו חדיר לנוזלים, עלותו נמוכה וקל להעבירו ממקום למקום.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו