מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מוצרים קשורים

שינוי תנוחה למניעת פצעי לחץ

אנשים המרותקים למיטה מצויים בסיכון גבוה לפיתוח פצעי לחץ, הנוצרים מלחצים שנוצרים על העור באזורים בעלי עצם בולטות (מכונים אזורים גרמיים). הלחץ, המונע את זרימת הדם אל האזור, עלול להוביל להתפתחות מהירה מאוד של פצע לחץ, אף תוך שעות בודדות. ומאידך, לאחר שנוצר הפצע הטיפול בו עשוי להיות ממושך ומורכב, מלווה בכאבים וסבל, הפצע אף עלול להזדהם, להחמיר ולגרום לסכנה ממשית. מסיבה זו, שינויי תנוחה נמנים על הפעולות הבסיסיות והחשובות ביותר עבור אנשים המצויים בסיכון להתפתחות פצעי לחץ.

 

 

דברים שחשוב לדעת על שינויי תנוחה למניעת פצעי לחץ

 

אנשים המצויים בסיכון לפיתוח פצעי לחץ הם בדרך כלל קשישים, נכים, חולים כרוניים, אנשים הסובלים מפגיעות בעמוד השדרה, אנשים מחוסרי הכרה, מי שסובלים מחוסר תחושה עקב בעיה נוירולוגית, ולמעשה כל מי שמרותק למיטה. במידה והאדם מסוגל לשנות את תנוחתו בעצמו, הרי שעליו להקפיד על כך, ובמידה שאינו מסוגל הרי שהמטפלים בו אחראיים על שינויי התנוחה, בין אם הם נמנים על הצוות הסיעודי, בני משפחה וכדומה.

 

התכיפות של שינויי התנוחה תלויה במצבו של המטופל והיבטים נוספים, ובכל מקרה יש לבצעם בכל שעתיים עד ארבע שעות בשכיבה, ובממוצע בכל שעה אם האדם יושב. שינוי התנוחה אינו תמיד פשוט או קל, מאחר שיש להקפיד על מספר כללים בסיסיים, בעוד משקלו של המטופל עשוי להוות אתגר משמעותי. על כן, לעיתים נדרש למשימה יותר מאדם אחד, ואילו מטפל בודד צריך להתמודד עם נשיאת משקל רב.

 

לדרך שבה מבצעים את הפעולה יש משמעות גדולה, שכן פצעי לחץ עלולים להיגרם גם מביצוע לא נכון של שינוי התנוחה. כאשר משנים תנוחה חשוב מאוד להימנע מלהפעיל כוח חיכוך על העור, כלומר השתפשפות של העור בקצה המיטה, בסדין, בבגד שעל הגוף, באביזר רפואי וכדומה. כמו כן, יש להימנע מלהפעיל כוח גזירה, כלומר מתיחה של העור לכיוונים מנוגדים בעת הזזת הגוף, מה שעלול ליצור פצע באזור רגיש, או להחמיר פצע קיים. בתוך כך, במידה והדבר אפשרי, קיימת עדיפות לשמירה על תנוחות שכיבה עם הטיה של המיטה בשלושים מעלות, בהתאם להמלצות האיגוד הבינלאומי לפצעי לחץ.

 

יש לציין כי שינויי התנוחה הם רק פעולה אחת חשובה מבין אחרות, התורמות למניעת היווצרות פצעי לחץ. בין היתר, יש להקפיד על היגיינה גבוהה של העור ועל אוורור שלו, לעקוב אחר סימנים חשודים כגון כתמים ואדמומיות, לשמן את העור עם תכשירים עשירים בלחות, ולהקפיד על תפריט מתאים לאור התייעצות עם תזונאי מוסמך.

 

 

עזרים ייעודיים עבור שינויי תנוחה

 

כאמור, שינויי התנוחה התכופים בהחלט עשויים להוות משימה מאתגרת. לשם כך קיימים עזרים אוטומטיים וידניים שמקלים מאוד על הפעולות, במיוחד אם מדובר במטפל יחיד. עזרים אלו מפחיתים את המעמסה הפיזית של משקל הגוף שעימו נדרש המטפל להתמודד, מקטינים את הסיכון לחבלות למטופל ושומרים על בטיחותו.

 

דוגמא לכך מהווה משטח שינוי תנוחה TURN ASSIST, סדין החלקה חלק במיוחד המגיע עם שתי כריות תמיכה לפלג העליון והתחתון של הגוף בצורת משולש. . מדובר בסדין דוחה נוזלים המהווה תחליף לסדיניה, שמקל מאוד על שינויי התנוחה שמבצע מטפל יחיד, ומאפשר לקבע את הגוף בזווית הרצויה של שלושים מעלות. דוגמא נוספת הינה מערכת TOTO המשנה באופן אוטומטי וללא מגע יד אדם את תנוחת המטופל. המערכת שעובדת באופן רציף מסביב לשעון מבצעת שינויי תנוחה רציפים, וגם היא מאפשרת להתאים את ההטיה לזווית של שלושים מעלות.

 

סדין החלקה ייעודי הינו TERGOGLIDE, המאפשר למטפל יחיד לבצע שינויי תנוחה וכן הרמה, הושבה, העברה והזזה של המטופל. פעולות אלו מבוצעות ביתר קלות תוך הפחתה של כוחות חיכוך וגזירה על העור. מלבד זאת, ניתן לעשות שימוש במזרני אוויר אקטיביים דינאמיים הבנויים מתאים גליליים שמתרוקנים ומתנפחים לסירוגין, פעולה המדמה שינויי תנוחה בעוד מחצית מהגוף נותרת כל העת באוויר.

 

מעבר לכך, קיימים עזרים נוספים כגון כריות למניעת פצעי לחץ לכיסאות גלגלים, מזרוני ויסקו אלסטי, מזרוני אוויר ריאקטיביים, ועוד. למידע נוסף בנושא ולקבלת הכוונה מקצועית, הנכם מוזמנים לפנות לצוות המקצועי של  אר-קיור מדיקל שיסייעו במציאת הפתרון.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו