מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מדוע מזרונים למניעה ולטיפול בפצעי לחץ חשובים וכיצד לבחור מזרן בצורה הטובה ביותר?

תאריך פרסום: ינואר 2024

 

פצעי לחץ נמנים על הבעיות החמורות והשכיחות בקרב אנשים המרותקים למיטה, בדגש על קשישים השוהים בביתם, בבית אבות או בבית החולים. למרבה הצער, עם השנים השכיחות של פצעי הלחץ במוסדות רפואיים ובבתים דווקא עולה, ואילו הריפוי של פצעים אלו לרוב מאוד מאתגר, כואב וממושך. לעיתים המצב הכרוני עלול להוביל לסיבוכים ולמוות.

 

על כן, קיימת חשיבות עליונה להגברת המודעות לנושא של פצעי לחץ, הן במוסדות הרפואיים והן בקרב המטופלים, המטפלים ובני המשפחה. נושא מרכזי שאותו כדאי להכיר הוא האמצעים השונים לטיפול ומניעה של פצעי לחץ, ביניהם יש מקום נכבד למזרונים ייעודיים לטיפול ומניעה של פצעי לחץ.

 

 

חשיבות הפחתת הלחצים על הרקמות

 

פצע לחץ הינו אזור נמק בשכבת העור הדחוסה לאורך זמן בין משטח קשיח כמו מיטה או מזרון, לבין רקמת עצם. מכאן שהן הטיפול והן המניעה של פצעי לחץ כרוכים בהפחתת הלחצים הישירים על הרקמות הרכות, כלומר על העור. הדבר נעשה תחילה על ידי שינויי תנוחות בכל כשעה עד שעתיים על פי סוג המשטח ומיקומו של הפצע בגוף, תוך הימנעות מהפעלה של כוחות גזירה או חיכוך על העור.

 

לכך מצטרפות עוד מספר פעולות, הכוללות בין היתר אמצעים להקטנת לחצים בדגש על מזרונים ייעודיים. ראוי להדגיש שישנם מספר סוגים של מזרונים למניעה וטיפול בפצעי לחץ, ושעל פי מחקרים מדעיים הוכחה יעילותם בהשוואה לשימוש במזרון רגיל. עם זאת, המניעה והטיפול כוללים התערבויות נוספות, כגון פיקוח ואיזון תזונתי, איזון כאב, ניקוי פצעים קיימים, הטריות, שמירה על לחות ועוד. לכן, בעוד שמזרונים ייעודיים מהווים אמצעי חשוב ומשמעותי, הם אינם עומדים לבדם – לא בטיפול ולא במניעה.

 

 

איך בוחרים מזרונים מתאימים לטיפול ומניעה של פצעי לחץ

 

כאמור, ישנם מספר סוגים של מזרונים לפצעי לחץ, ובהם מזרוני אוויר אקטיביים דינאמיים, מזרוני אוויר ריאקטיביים, ומזרוני ספוג ויסקו אלסטי. לפיכך, בראש ובראשונה יש לבחור מזרון המתאים למצב, בין אם למניעה אצל מטופלים המצויים בסיכון, ובין אם לטיפול בפצעים קיימים בדרגת החומרה אצל המטופל.

 

חשוב לדעת כי ניתן להשיג, בהתאם למצב החולה, זכאויות וסבסוד עד מלא ממשרד הבריאות למזרן אוויר ריאקטיבי repose. כמו כן, ניתן להשכיר מזרנים דינמיים מתקדמים לתקופה מסוימת. מדובר באפשרות מתאימה עבור אנשים המרותקים למיטה לפרק זמן מוגבל, למשל בעקבות ניתוח או תאונה.

 

מלבד זאת, יש לשים לב לתכונות השונות של המזרון. למשל, אם בוחרים מזרון אקטיבי דינאמי שבו הגלילים מתנפחים ומתרוקנים לסירוגין באמצעות משאבה, יש לשים לב למידת הרעש ולתת עדיפות למזרון שקט ככל הניתן. כמו כן, חשוב להתייחס לזרימת האוויר במבנה המזרון כדי להימנע מהצטברות של טמפרטורות גבוהות, וכמובן שיש לבחור במזרון המציע נוחות מרבית למטופל עם יכולת התאמה למבנה גופו. בנוסף לכך, מזרון איכותי יהיה בעל רמה גבוהה של עמידות כנגד העומסים הכבדים שעליו לשאת, וחשוב שלא תהיה מורכבות גדולה בלתפעל, לתחזק ולנקות אותו.

 

לאור חשיבותה הגדולה של בחירה נכונה, ומכיוון שישנם סוגים ודגמים שונים של מזרונים, יש להתייעץ עם אנשי המקצוע בנושא.

לשם כך, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל שישמח לעזור, בטלפון 08-3760020.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו