מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מוצרים קשורים

איך למנוע פצעי לחץ

פצעי לחץ המאפיינים חולים המרותקים למיטה או לכסא גלגלים, עלולים להיווצר בזמן יחסית קצר ולגרום כאבים רבים. בעוד שהפצע נוצר יחסית במהירות תקופת ההחלמה היא דווקא ממושכת וכרוכה בהוצאות יקרות, ואף עלולים להיגרם זיהומים המסכנים את המטופל. לפיכך, ישנה חשיבות עליונה למניעה מוקדמת של פצעי לחץ באמצעים שונים, ובכלל שינויי תנוחה, תזונה מותאמת ושימוש באמצעים כגון מזרן דינאמי איכותי, כרית אוויר וחבישות מניעה ייעודיות.

 

שינויי תנוחה למניעת פצעי לחץ

לא פעם חולה המרותק למיטה אינו יכול לשנות את התנוחה בעצמו ונזקק לסיוע על מנת לאפשר את זרימת הדם ולמנוע לחץ מתמיד על אזורים ספציפיים ברקמות, בדגש על אזורים גרמיים עם עצם בולטת כגון עצם הזנב והעקב. למעשה, שינוי התנוחה הוא בגדר חובה לכל מי שנמצא בקבוצת סיכון, החל בחולים כרוניים ונכים ועד לקשישים ואנשים המרותקים לכיסא גלגלים או מיטה מכל סיבה.

את שינוי התנוחה מבצעים בכל שעתיים עד ארבע שעות לפי נתוני המטופל, וזאת על ידי מטפל עיקרי אחד או יותר המכיר את הטכניקות הנכונות לשינוי תנוחה ונמנע מהזזה שתוביל דווקא ליצירת פצעי לחץ עקב מתיחת העור או חיכוך בחפץ. למען מטרה זו ניתן להסתייע במשטחים המקלים על שינוי תנוחה על ידי מטפל יחיד, כגון סדין החלקה המקל את כוחות החיכוך והמתיחה, ומערכת שינוי תנוחה אוטומטית ללא מגע יד אדם.

 

מזרונים וכריות אוויר

קיימים אמצעים התורמים רבות למניעת פצעי לחץ ולטיפול בפצעים קיימים. אחד האמצעי המומלצים על ידי וועדות מקצועיות בינלאומית הוא מזרונים ייעודיים שאותם יש להתאים למצבו של המטופל ולרמת הסיכון לפתח פצעי לחץ. קיימים מספר סוגים של מזרונים כאלו, ובהם מזרני אוויר אקטיביים דינאמיים המתאימים לטופלים בסיכון גבוה, מזרני ספוג מתקדם ויסקו אלסטי לבעלי סיכון בינוני-גבוה, ומזרני אוויר ריאקטיבים המתאימים למניעת פצעי לחץ. העיקרון הבסיסי במזרונים הללו הוא פיזור לחצים יעיל ופעילות של ניפוח והתרוקנות המדמה שינויי תנוחה, תוך שיפור נוחות המטופל והפחתת כאבים.

אמצעי מומלץ נוסף הוא כריות למניעת פצעי לחץ, המתאימות לאנשים מוגבלים בתנועה או מרותקים לכסא גלגלים או כורסא, אשר נזקקים להגנה על אזורי האגן, הירכיים, הגב ונוספים שנתונים בלחץ בעת ישיבה. שוב קיימים סוגים שונים של כריות שאותם יש להתאים באופן אישי למצבו של המטופל וליציבתו, אך העיקרון הוא פיזור הלחץ על פני שטח פנים יותר גדול, בין אם מדובר בכריות אוויר או בכריות ספוג ויסקו אלסטי מתקדם.

 

מניעת פצעי לחץ בעזרת תזונה

גם תזונה נכונה מהווה מרכיב חשוב במניעת פצעי לחץ ובטיפול בפצעים קיימים. מדובר בתזונה המותאמת על בסיס אישי לפי מצבו הרפואי של המטופל, בעיות רפואיות כגון סוכרת או שלשולים, תוצאות בדיקת דם, צריכת קלוריות יומית ועוד. אכן, המלצות התזונה מתייחסות אל הקלוריות, החלבונים, המינראלי והויטמינים המאפשרים לשמור על בריאות גופנית ועל איכות חיים טובה. שמירה על תזונה נכונה יכולה, בהתאם למצבו של המטופל, להתבצע דרך אכילה או בזונדה, והיא עשויה לכלול מזון או תוספים כגון אבקות חלבונים.

מלבד זאת, חשוב לזכור כי מניעת פצעי לחץ מורכבת מעוד מספר פעולות ומשימות. כך לדוגמא, יש לבצע לפחות פעם ביום מעקב לסימנים חשודים לפצעי לחץ על העור, לשמור על העור נקי מהפרשות ומאוורר, לוודא כי תנועת השכיבה והישיבה נכונה, לשמן את העור ולשמור על לחותו עם תכשירים עשירים בלחות, וכאמור הקפדה על תפריט בהתאם להמלצות התזונאית הקלינית.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו