מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מוצרים קשורים

בחירת מזרון לפצעי לחץ

מזרן למניעת פצעי לחץ הינו מהאביזרים המשמעותיים ביותר למניעת היווצרות הפצעים ולטיפול בפצעים קיימים. יש להדגיש כי גם המזרן הטוב ביותר אינו עומד בפני עצמו, והוא מצטרף אל מכלול של התערבויות ואביזרים נוספים המיועדים למניעה ולטיפול, ביניהם שינויי תנוחה (יש מזרונים שיכולים לבצע  בעצמם), הקפדה על תזונה נכונה, כריות למניעת פצעי לחץ, חבישות מתקדמות לפצעים קיימים, ועוד. עם זאת, בשורות הבאות נתמקד בבחירת מזרן לפצעי לחץ בהתאם לצרכיו ולמצבו של המטופל.

 

 

להכיר את סוגי המזרנים לפצעי לחץ

 

פצעי לחץ נגרמים עקב פעולות חוזרות ונשנות או ממושכות של הפעלת כוחות על שטח עור מסוים. למשל, לחץ חיצוני ממושך אצל אדם השוכב על מזרן באותה התנוחה לזמן רב, עלול להוביל לפצע לחץ היכן שעצמות הנושאות את משקל הגוף לוחצות את העור. תפקידם של מזרנים לפצעי לחץ הינו להקטין ואף למנוע את הסיכון למצבים כאלו, ובנוסף למנוע החמרה במצבם של פצעים קיימים.

עם זאת, המזרנים אינם עשויים מקשה אחת ונחלקים לסוגים ולדגמים שונים, המתאימים למידת הסיכון לפתח פצעי לחץ, ו/או לדרגתו של הפצע הקיים בדרגה של 1 עד 4. לכן, כשלב ראשון יש להכיר את סוגי המזרונים הקיימים, הנחלקים באופן בסיסי לשלוש קטגוריות מרכזיות.

 

 • מזרן אוויר אקטיבי דינאמי – מדובר במזרון הבנוי מתאים גליליים גדולים ומלאים באוויר הפזורים לרוחבו, אשר מתנפחים ומתרוקנים לסירוגין. פעולת הניפוח והריקון מייצרת שינויים בתנוחת האדם השוכב, כך שבכל עת כ- 50% מגופו מצויים למעשה באוויר. על כן, מזרנים אלו יכולים להתאים לאנשים המצויים בסיכון גבוה לפיתוח פצעי לחץ חדשים, וכן לאנשים הסובלים מפצעים קיימים עד לדרגה החמורה ביותר – דרגה 4.
   
 • מזרן ויסקו אלסטי – מדובר במזרון העשוי מספוג מתקדם וחכם המאפשר שקיעה נכונה של גוף המטופל, ומכאן פיזור אידיאלי של לחצים. מזרונים אלו מהווים פתרון מעט פחות מתקדם לעומת מזרוני האוויר האקטיביים-דינאמיים, ולכן הם מתאימים לאנשים המצויים בסיכון בינוני לפתח פצעי לחץ חדשים, ו/או לאנשים הסובלים מפצעי לחץ בדרגות הנמוכות.
   
 • מזרון אוויר ריאקטיבי – מדובר במזרונים היודעים להתאים את עצמם שוב ושוב לגוף האדם, דבר התורם לפיזור לחצים מיטבי, לשיפור הנוחות ולהפחתה של כאבים. בתור שכאלו, הם מתאימים לאנשים הנמצאים בסיכון לפיתוח פצעי לחץ, ו/או לאנשים הסובלים מפצעי לחץ עד דרגה 4.

אם כן, השלב הראשון בבחירת מזרן לפצעי לחץ הוא החלטה על סוג ודגם המזרן המתאים בהתאם למידת הסיכון לפיתוח פצעים ו/או לפצעים שכבר קיימים.

 

 

פרמטרים נוספים לבחירת מזרן לפצעי לחץ

 

מלבד האמור לעיל, בבחירת המזרן המתאים יש לשים לב לעוד מספר פרמטרים, הכוללים בין היתר:

 • גודל המזרון – יש לבחור מזרן המתאים בגודלו למיטתו של המטופל, בין אם היא סטנדרטית או במידה מיוחדת. יש מזרונים שמניחים על מזרון קיים ומזרונים שמחליפים את המזרון.
   
 • חומרים – יש לתת עדיפות למזרון העשוי מחומרים מנדפי זיעה, דבר התורם להקטנת הסיכון לקריעה של העור.
   
 • כיסוי מזרן – חשוב לבחור בכיסוי מזרן גמיש שניתן למתוח אותו ל- 4 כיוונים, כדי ששינויי תנוחות לא יגרמו לקריעת העור. יש גם לבחור כיסוי בלתי חדיר לנוזלים ולהפרשות, עם יכולת נידוף נוזלים גבוהה.
   
 • אם בוחרים מזרן דינאמי חשוב לשים לב למערכת החיישנים, ולכך שהיא מתאימה למשקל המטופל, למצבו הרפואי, לאזורי הסיכון להיווצרות פצעים, וליכולת לקבוע במערכת את משקל המטופל למען ויסות הלחצים.
   
 • עמידה בתקנים – יש לבחור מזרן שעומד בתקנים של ארגונים בינלאומיים ו/או זוכה להמלצתם, ואשר משתמשים בו במוסדות רפואיים מוכרים.
   
 • כדאי מאוד לבדוק את האפשרות לקבלת סיוע ממשרד הבריאות בהתאם לתוספת השלישית לחוק ביטח בריאות ממלכתי. כמו כן, חשוב לבדוק את האפשרות להשכרת המזרן לתקופה נדרשת על פני רכישתו.
   
 • לקבל סיוע מקצועי – לאור חשיבותו של המזרן לשלומו של המטופל, ומאחר שהוא מהווה רק מרכיב אחד מבין מערך של התערבויות ואמצעים, יש להיעזר באנשי מקצוע מוסמכים ומיומנים שיסייעו בהתאמת המזרן לצרכי המטופל ולמצבו הרפואי, וכן בבניית המענה הטיפולי הכולל.

 

להתייעצות עם הצוות המקצועי של אר- קיור מדיקל פנו עוד היום בטלפון 08-3761067. או לחצו כאן

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו