עשה ולא תעשה בהתאמת מזרון אוויר דינמי/אקטיבי לפצעי לחץ

מזרון אוויר דינמי/אקטיבי למניעת פצעי לחץ וטיפול בהם, הוא חלק חשוב ביותר בהתמודדות של ריפוי פצעי הלחץ. חשוב להבין שהפצע לא יוכל להירפא, ללא הסרת הלחץ מהאזור!

ועדות מקצועיות בינלאומיות ממליצות על סוגים שונים של מזרנים בהתאם למצב המטופל, דרגת הפצע או רמת הסיכון לפתח פצע לחץ.
לפניכם 13 המאפיינים עליהם אתם חייבים להקפיד בבחירת מזרן 
אוויר דינמי/אקטיבי למניעה או לטיפול בפצעי לחץ:

 

1. חיישנים לוויסות הלחץ - כדי למנוע פצע לחץ חשוב להפחית את הלחץ מהמקומות המועדים להיווצרות פצע,  כגון: שכמות, גב תחתון, ישבן, שוקיים, קרסוליים, עקבים. חשוב לבחור מזרן עם מערכת חיישנים המתאימה את הלחץ האופטימלי בהתאמה למשקל הגוף והצורך הרפואי.  מומלץ לוודא כי המזרן עם מערכת חיישנים פנימית ומשאבה המספקת לחץ תקני עד 32 מילימטר כספית (רמת לחץ גבוהה מידי עלולה להפעיל לחצים גבוהים ולפגוע בעור וברקמות). 

 

2. התאמת הלחץ למשקל המטופל - ודאו שביכולתכם לקבוע את משקל המטופל ובכך להתאים וויסות לחץ אופטימלי למשקל המטופל השוכב על המזרן.

 

3. מנח הגוף - הפחתת לחץ במזרן אויר דינמי מתאפשרת כאשר מחצית מהגוף נמצא באוויר לסירוגין.  הזמן המומלץ להחלפת האוויר בין התאים הוא כל 10 דקות.

 

4. כיסוי אלסטי ומאוורר - כיסוי המזרן קריטי בבחירת מזרן. חשוב לבחור מזרן בעל כיסוי אלסטי הנמתח ל-4 כיוונים בכדי לאפשר שינויי תנוחת המטופל באופן שלא יגרום לקריעת העור, יצירת פצעים חדשים וגירוי נוסף לפצעים קיימים.  בנוסף, חשוב להקפיד על כיסוי בד איכותי בעל יכולת מדויקת לנדף נוזלים.

מומלץ לוודא שהכיסוי אינו חדיר לנוזלים והפרשות ושהחומר ממנו עשוי מאפשר נידוף נוזלים. מצע לח עלול לגרום להיווצרות פצע ולזיהומים.

 

5. כיסוי אנטיבקטריאלי למניעת זיהום - הניתן לניקוי בחומרים למניעת זיהומים.

 

6. גובה – חשוב לבחור במזרן המתאים לגודל מיטה סטנדרטי על מנת למנוע נפילות, ומצד שני, שיהיה גבוה מספיק על מנת לפזר לחצים בצורה יעילה (לפחות 13 ס"מ)

 

7. עיטוף הגוף – מזרן איכותי הוא כזה העוטף ושומר על גוף המטופל באוויר גם כאשר מרימים את מראשות המיטה ומרכז הכובד נמצא באזור הישבן.

 

8. מהו מזרן אפקטיבי למניעה וטיפול בפצעי לחץ?

כדי לבחור נכונה יש לדעת כי מזרן אפקטיבי צריך להיות בעל כמה תכונות שאסור לוותר עליהן ואלו הן:

יעילות – על המזרן להסיר ולפזר ביעילות לחצים מהגוף.
איכות – על המזרן להיות עשוי מחומרים איכותיים שמנדפים זיעה ואינם גורמים לקריעה של העור.
אחריות – יש לקנות מחברה שנותנת אחריות למוצריה ומספקת שירות במקרה של תקלה.

מומחיות – התייעצו עם מומחים בתחום אחיות או רופאי פצע

חשוב לבחור במזרן מוכר, רצוי מזרן המוכר בבתי החולים ושנבחר על ידי צוותים רפואיים. 

 

9. בטיחות – ודאו שהמזרן, המשאבה וחיבור החשמל בעלי תו תקן בטיחות מחמיר, העומד בתקן בישראל.

 

10. עמידות ואיכות לאורך שנים – ודאו שיחד עם המזרן אתם מקבלים הדרכה מקצועית ותקופת שירות הכוללת תיקונים והחלפות במידת הצורך.

 

11. אפשרות שכירות מזרן - במצבים רבים כאשר אנו נדרשים למזרנים דינמיים למניעת פצעי לחץ אנחנו לא בטוחים במשך הזמן והתקופה בה נזדקק למזרן.  לכן לפעמים נכון להשכיר את המזרן לתקופה מסוימת ואז להחליט האם לרכוש או לא.  נרכוש את המזרן כאשר נגיע להבנה שנזדקק לו לתקופה של מעל חצי שנה לפחות.  כאשר משכירים מזרן דינאמי חשוב לוודא כי החברה ממנה משכירים אכן מנקה ומחטאה את המזרנים בהתאם לנהלים קפדניים.  בדרך כלל החברות שמשכירות באופן קבוע לבתי חולים עומדות בתנאים אלה.

 

הבנתם שהמזרן הטוב ביותר למניעה וטיפול ב בפצעי לחץ יכול להיות לעיתים יקר? יש פתרון – לא חייבים לקנות, אפשר לשכור!

אנו באר-קיור מדיקל מבינים את הכאב והמצוקה של משפחות ומטופלים הסובלים מפצעי לחץ. אנו נותנים אחריות מלאה למוצרינו ונחשבים למובילים בשירות וטיפול מהיר. לפרטים נוספים אודות מסלולי ההשכרה העומדים לרשותכם, צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.

דברו איתנו 03-5329157

 

12. התאמה למצב המטופל: חשוב לבחור את המזרן בהתאם למצבו הרפואי של המטופל.  אם מדובר במניעת פצעי לחץ בלבד, אך לאדם סיכון גבוה להיווצרות פצעי לחץ, אפשר להסתפק מזרן מסוג Overlay שמניחים על מזרן קיים.  אם מדובר באדם עם פצע לחץ קיים במצב חמור, חשוב לקחת מזרן שמתאים לפצעים עד דרגה 4 ומאפשר מניעה של כל ארבעת הכוחות החיצוניים (לחץ, גזירה, חיכוך ולחות) באיכות הגבוהה ביותר.

 

13. בסיס ספוג – חיוני במקרים של תקלות, בהם יוכל הספוג לתמוך בגוף המטופל במקרים של ירידת אויר מהתאים.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-3760020

 

חשוב לזכור – מזרן הוא קו הגנה קריטי וחשוב במניעה וטיפול בפצעי לחץ. יחד עם זאת, הוא רק חלק מהמערך של טיפול מקצועי ויעיל בפצע:

 

המליצו לך  או ליקירך לרכוש מזרן אויר דינאמי?

הצוות הפארא-רפואי של אר-קיור מדיקל ישמח לענות על כל שאלה או התלבטות ולסייע בבחירת המזרן המתאים לך.

דברו איתנו 03-5329157

לקוחותינו