המדריך המלא לביצוע שינוי תנוחה

באילו מקרים חייבים לבצע שינוי תנוחה?


חולים רבים המרותקים למיטה ואינם יכולים לשנות את תנוחתם בכוחות עצמם, זקוקים לעזרה לביצוע שינוי תנוחה על מנת לאפשר לדם לזרום וכדי למנוע לחץ ממושך על נקודות ספציפיות ברקמות הגוף.
שינוי תנוחה היא פעולת חובה עבור הנמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות פצעי לחץ. מי שנכלל בקבוצה זו לרוב הם קשישים, בעלי פגיעה בחוט השדרה, נכים, חולים כרוניים, מחוסרי תחושה כתוצאה מבעיה נוירולוגית וכל אדם המרותק למיטה או לכסא ומתקשה לשנות תנוחה בעצמו.
שינוי תנוחה יש לבצע בכל כשעתיים לפחות ומי שמבצע פעולת שינוי תנוחה הוא בדרך כלל המטפל העיקרי של החולה. אדם זה יהיה לרוב קרוב משפחה המטפל בחולה, או מטפל סיעודי.


למה חייבים לעשות הכל כדי למנוע פצע לחץ?


פצע לחץ עלול להיווצר בתוך זמן קצר למרות שתקופת ההחלמה ממנו יכולה להיות ארוכה מאוד ומלווה בכאבים רבים. פצע לחץ עלול להזדהם ולסכן את המטופל בכריתת גפה ובמצבים מסובכים אפילו במוות.
בנוסף לתקופת החלמה ארוכה וכואבת ולסיכונים הנשקפים לסובלים מפצע לחץ, יש לציין את עלות הטיפול בפצע לחץ הגבוהה הכוללת לרוב טיפול צמוד ממומחה לטיפול בפצעים, חבישות מתקדמות לטיפול בפצע לחץ, שימוש בעזרים שמפחיתים את הלחץ ומקדמים את תהליך ההחלמה כמו מזרן לטיפול ומניעת פצעי לחץ, כרית לטיפול ומניעת פצעי לחץ ומשטח לשינוי תנוחה. 


מהי פעולת שינוי תנוחה?


שינוי תנוחה זוהי פעולה שנועדה להפחית לחץ ממושך על אזורים גרמיים, בעלי עצם בולטת, על מנת למנוע התפתחות של פצעי לחץ. התדירות המומלצת לשינוי תנוחה היא בכל שעתיים וכשמבצעים זאת יש לוודא שמעקה הבטיחות של המיטה מורם למען בטיחות המטופל.
את שינוי התנוחה מבצע לרוב המטפל העיקרי של המטופל ובמקרים רבים כאשר מדובר במטופל בוגר נדרשים אף 2 אנשי צוות לביצוע שינוי התנוחה כראוי ובבטחה.
ניתן להיעזר באחד מבין המשטחים המיועדים לסייע למטפל לבצע שינוי תנוחה באופן עצמאי או אוטמטי, מקלים באופן משמעותי את הפעולה של מטפל יחיד ושומרים על בטחון המטופל ומפחיתים את הסיכון לחבלה.
3 סוגים של עזרים לשינוי תנוחה שתוכלו להיעזר בהם:

- משטח TERGOGLIDE שינוי תנוחה – מאפשר למטפל יחיד בפעולות כמו: שינוי תנוחה, הזזה, העברה, הרמה והושבה.


- משטח בד וכריות לשינוי תנוחה TURN ASSIST – מקל משמעותית את שינוי התנוחה ע"י מטפל יחיד ומאפשר קיבוע בזווית אופטימלית של 30 מעלות.


- מערכת TOTO לשינוי תנוחה אוטומטי – מבצעת שינוי תנוחה באופן אוטומטי ועצמאי 24/7, ללא מגע יד אדם.

רוצה לדעת עוד על משטח לשינוי תנוחה >> לחצ/י כאן או חייגו 03-5329157


מה עוד חשוב שתדעו על מניעת פצעי לחץ?


• שינוי תנוחה אחת לשעתיים – עבור המרותקים לכסא או למיטה ואינם מסוגלים לשנות תנוחה בכוחות עצמם.


• מזרן למניעת פצעי לחץ בשכיבה – קיימים מגוון מזרנים המיועדים למניעת ולתמיכה בטיפול בפצע לחץ עבור מטופלים המרותקים למיטה ומתקשים לשנות תנוחה בעצמם.


• כרית אויר למניעת פצעי לחץ עבור מרותקים לכסא – עבור מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח פצע לחץ מומלץ לשבת על כרית למניעת פצעי לחץ. קיימות כריות אשר מיועדות גם לתמיכה בטיפול עבור הסובלים מפצע לחץ באזור הישבן.


• הקפידו על תנוחה נכונה בשכיבה ובישיבה:
- תנוחת שכיבה נכונה – בשכיבה חשוב לדאוג שמראשות המיטה יהיו בזווית של עד 30 מעלות (למעט במקרים זמניים של האכלה או הענקת טיפול רפואי).
- תנוחת ישיבה נכונה - בישיבה ודאו שכל חלקי הגוף נתמכים, הישיבה יציבה וללא סכנת החלקה.

• אחת ליום בצעו מעקב סימנים חשודים על העור – אדמומיות, כתמים וחום מקומי עלולים להצביע על פצע לחץ שנוצר.


• שמרו על עור מאוורר ונקי מהפרשות – עודף הפרשות עלול להוביל להיווצרות פצע ולזיהום.


• שימון העור – הימנעו מייבוש העור באמצעות מריחת תכשירים המעשירים אותו בלחות.


• הקפידו על תפריט מתאים– יש להיעזר בתזונאית מוסמכת שתבנה תפריט מועשר בחלבונים וויטמינים על פי הצורך.

רוצה עזרה בהתאמת עזרים לטיפול ומניעת פצע לחץ? >>  השאר/י פרטים כאן ונציג מקצועי יצור איתך קשר בהקדם

לקוחותינו