מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

סיפור אישי של ריפוי פצע לחץ בעכוז

אני מספר על מה שקרה לי כי חשוב לי לעזור לאחרים. "חשוב לי שידעו" אומר חנן (שם בדוי). הכל התחיל לפני 20 שנה, בעת מילוי תפקידו ככבאי, עבר חנן תאונת דרכים קשה שלאחריה עבר ניתוח בצוואר אשר הותיר אותו משותק ללא יכולת להזיז את ידיו ורגליו.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

ברגע אחד החיים משתנים

כאשר הגיע לשיקום בבית החולים הוא החל להבין אילו שינויים עומדים לקרות בחייו – מעתה חניית הנכים מיועדת גם לו, בכל פעם שהוא מעוניין להגיע לחנות או למשרד כלשהו הוא צריך לבדוק האם הם נגישים ועוד פעולות שמעולם לא היה צריך להקדיש להן מחשבה בעבר.

 

היעדר היכולת לזוז עלול להשפיע גם על המצב הרפואי, אדם המרותק לכיסא גלגלים נמצא בסיכון לפתח פצעי לחץ שנוצרים בשל לחץ המופעל על העור וכלי הדם המונע זרימת דם תקינה.

"היה לי מכר ששכב במשך חמישה חודשים בבית חולים כתוצאה מפצע לחץ. לא שמעתי על פצעי לחץ לפני כן, וכתוצאה ממה שקרה לו התחלתי לברר איך אפשר להימנע מזה ועל איזו כרית צריך לשבת".

 

פצעי לחץ – הסכנה הנסתרת

הכרית אותה הזכיר חנן, מכונה כרית אוויר ומטרתה למנוע ולטפל בהיווצרות פצעי לחץ בעת ישיבה. פצע לחץ נוצר כתוצאה מלחץ שמופעל על העור לאורך זמן ומונע זרימת דם תקינה.
אנשים מרותקים לכיסא גלגלים או למיטה, כלומר אנשים שאין ביכולתם לזוז, מכל סיבה שהיא נמצאים מידית בסיכון גבוה לפתח פצע לחץ.

מאחר שאינם יכולים לשנות תנוחה כאשר לא נוח להם, נוצר לחץ לאורך זמן על איברים שונים המועדים להיווצרות פצעי לחץ כגון: הישבן ועצם הזנב, העקב והקרסול, הגב התחתון ועצם הירך.

חנן: "לפעמים אנשים חושבים על העלות ומחליטים להשתמש בציוד זול בגישה של יהיה בסדר. כלומר ננסה ונראה אם לא יהיה טוב נחליף את הכרית. לצערי אין חכם כבעל ניסיון ולאחר שאותם אנשים החלו לסבול מפצעי לחץ שאת הכאבים והסבל שהם חוו איני מאחל לאף אדם, הם הבינו את גודל הטעות". פצע לחץ עלול להיווצר בזמן קצר, אך לעיתים עוברים חודשים רבים עד שמחלימים באופן מלא, שלא לדבר על העלויות והסבל הנגרמים לאדם ולמשפחתו. במקרים מסוימים עלול להתפתח זיהום קשה, דבר שיכול להסביר את המצב שאליו נקלע חברו.

 

כריות מותאמות למצב הרפואי

ישנם מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת כרית לכיסא גלגלים ביניהם: יציבות, נוחות, אוורור, התאמה לכיסא והיכולת למנוע ולטפל בפצע לחץ.
ישנם מספר סוגים של כריות נגד פצעי לחץ – כריות ג'ל, כריות ויסקו אלסטיות וכריות אויר.

במצב שכבר התפתח פצע לחץ או שהאדם נמצא בסיכון גבוה לפתח פצע לחץ (במידה והוא מרותק לכיסא גלגלים לתקופה ארוכה או חולה במחלה ניוונית) כדאי להכיר את האפשריות הבאות. כרית אוויר גלקסי (Galaxy Cushion) מותאמת לצורת הגוף ומאפשרת יציבות ברמה גבוהה, וכרית אוויר סטארלוק (Starlock Cushion) מאפשרת לנטרל נקודות לחץ באופן עצמאי בפעולה פשוטה.

אם המטרה היא מניעה בלבד (כלומר לא נוצר פצע לחץ), אפשר לנסות גם כרית אוויר ריפוז (Repose Cushion) המגנה על אזור הישבן או כרית אוויר Care-Sit שמגנה על אזור הגב, האגן, הישבן והירכיים.

מלבד אביזר מניעת פצע, ברגע שמתגלה פצע לחץ חשוב להתאים לאדם המטופל תפריט תזונתי המועשר בחלבון, ויטמינים ואבץ. להקפיד על שינויי תנוחה תכופים ולשמור על עור יבש ונקי מהפרשות וזיעה.

חנן לא נתן לתאונה להשפיע על הדרך בה הוא מסתכל על החיים – הוא מטייל בארץ ובחו"ל ודואג למצות את המרב ממה שיש.
הדבר היחיד שהוא מבקש מאיתנו:

"אל תחסמו מעברים ואל תתפסו חניית נכים. לא נורא אם לא מצאתם חנייה קרובה, תשמחו שאתם יכולים לעשות עוד כמה צעדים".

 

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו