מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

משחות לטיפול בפצעי לחץ

פצעי לחץ עלולים להיווצר במהירות בקרב אנשים המרותקים לכיסאות גלגלים ולמיטות. פצעים אלו כרוכים בסבל ובכאבים עזים, ואף עלולים להחמיר, להעמיק ולהזדהם, ולהגיע עד כדי מצבים של נמק וסכנת חיים. על כן, ישנה חשיבות גדולה למניעת היווצרות פצעי לחץ אצל המצויים בקבוצות הסיכון, ובמידה והופיע פצע להעניק טיפול מסור, מקיף ומקצועי תוך שימוש באמצעים מתאימים, ובהם משחות לטיפול בפצעי לחץ.

 

כמה מילים על הטיפול בפצעי לחץ

 

הטיפול בפצעי לחץ עשוי להיות ממושך ומורכב, ועל מנת ליישמו יש להיוועץ ולהסתייע באנשי מקצוע בעלי מומחיות ספציפית בנושא. עוד יש להדגיש כי משחה לפצעי לחץ היא רק אחד מהאמצעים המשמשים במהלך הטיפול, כמו גם כריות ומזרונים ייעודיים, חבישות מתקדמות ואמצעים טכנולוגיים, לאור תוכנית טיפול אישית על פי מצבו ומאפייניו של המטופל.

מלבד זאת, קיימים הבדלים משמעותיים בהתאם לדרגת פצע הלחץ, החל מדרגה 1 שהיא הנמוכה ביותר ועד לדרגה 4. למשל, הטיפול בפצעים בדרגה 1 עשוי להסתכם בהקלה על העור באמצעות שינויי תנוחה ומזרונים ייעודיים, והריפוי יכול לקחת מספר ימים. לעומת זאת, הטיפול בפצעים מדרגה 2 כולל גם שימוש במשחות אנטיביוטיות ובאמצעים נוספים, והריפוי עשוי לקחת כשבועיים. הטיפול בפצעים מדרגה 3 עשוי לשלב תכשירים לספיחת נוזלים, שימוש ברימות מיוחדות ועד לניתוחים, ואילו פצעי לחץ מדרגה 4 מחייבים ניתוח.

 

חשיבותה של משחה לפצעי לחץ במהלך הטיפול

 

כאמור, משחה לפצעי לחץ נמנית על מהאמצעים העומדים לרשות המטפלים, ודוגמא לכך מהווה משחה אל-מסטירן (L-MESTIRAN). מדובר במשחה הכוללת מרכיבים אנטיבקטריאליים כגון קלנדולה, דבש רפואי, אלוורה, אבץ וויטמינים, המזינים את הרקמות, מרגיעים את עור ותורמים ליצירת לחות אידיאלית באזור הפצוע, דבר המזרז את ההחלמה. המשחה הזו גם מקטינה סימנים של הצטלקויות הנוצרות על ידי סיבי הקולגן במהלך הריפוי הטבעי של הגוף, ומטפלת בגירויים וזיהומים בעור.

השימוש במשחה אינו מסובך אך כמובן שיש לעיין היטב בהוראות המצורפות לאריזה ולפעול על פיהן. כמו כן, יש להיוועץ באנשי המקצוע וברופא לגבי אופן השימוש, התדירות וכדומה. בדרך כלל מיישמים את המשחה בכל יום עד 3 ימים בהתאם למצב הפצע והנחיות הגורמים המקצועיים. היישום נעשה באמצעות אפליקטור סטרילי תוך מריחה של שכבה אחידה על הפצע והרקמות מסביב, או לחילופין מריחה של המשחה על גבי פד גזה סטרילי. לאחר מכן, מכסים ומהדקים את האזור באמצעות חבישה משנית בהתאם לכמות ההפרשות, וממשיכים לעקוב בתכיפות אחר מצב הפצע והרקמות.

 

המשחה כחלק מהטיפול בפצעי לחץ

 

השימוש באל-מסטירן מתאים לפצעי לחץ ולתחלואות נוספות כגון כיב ורידי, כיב עורקי, כיב סוכרתי, זיהומים פטרייתיים, לשימון כף רגל סוכרתית, ולכוויות שטחיות בדרגות 1 ו- 2. יחד עם זאת, לצד היותה כלי עזר חשוב, יש להדגיש שוב כי המשחה היא רק מרכיב אחד מבין מספר דרכי פעולה ואמצעים, ביניהם הקפדה על שינויי תנוחה ועל תזונה הולמת, ושימוש בחבישות מיוחדות.

לדוגמא, מפילקס בורדר היא חבישה ייעודית לפצעי לחץ השומרת על סביבת ריפוי אופטימאלית ומאפשרת ניקוז חד כיווני של הפרשות מהפצע. החבישה אוטמת את שולי הפצע תוך מניעת דליפה של הפרשות המזיקות לעור שמסביב, ומתאימה לאזורים קשים לחבישה בהיותה דקה וגמישה. היא נוחה לחבישה, אינה כואבת בעת הסרה, מתאימה למקלחת ועמידה למספר ימים, ובעלת סיכון נמוך לאלרגיות או לגירויים בהיותה עשויה מסיליקון היפואלרגני.

 

לקבלת סיוע והכוונה מקצועי

 

כפי שקיימים סוגים שונים של משחות לטיפול בפצעי לחץ, כך קיימים סוגים שונים של חבישות המתאימות להתוויות שונות. על כן, חשוב להיוועץ בגורמים הרפואיים. אנו מזמינים אתכם לקבל הכוונה ומענה לשאלות מהצוות של אר-קיור מדיקל, שישמח לעזור.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו