מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

סיעודי מורכב – מה זה?

ישנן שתי הגדרות שונות לחולים סיעודיים: חולה סיעודי וחולה סיעודי מורכב, אשר מצבם מצריך התארגנות אחרת לגמרי מצד בני המשפחה והמטפלים * חולה סיעודי מורכב זקוק להשגחה רפואית צמודה ובדרך כלל גם ציוד רפואי נלווה  * אחד העזרים הרפואיים שחשוב להכיר כדי למנוע סבל וכאב למטופל הינו מזרון אקטיבי דינמי.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

לעת זקנה תפקודי הגוף הופכים לירודים יותר במידה משמעותית אם בשל מחלה כרונית ואם בשל ליקויים בריאותיים או מנטליים קבועים. כאשר הקשיש מרותק למיטה, אינו שולט בסוגריו ומתקשה לבצע פעולות יומיומיות פשוטות לכאורה כמו לקום, להתלבש לבד, להתקלח או לאכול או אז הוא יהיה זקוק להשגחה רפואית צמודה ויוגדר כסיעודי. עם זאת המונח "סיעודי" מתייחס לסוגים שונים של תפקודים ויכולות. מה ההבדל בין סיעודי לסיעודי מורכב? ומיהו סיעודי מורכב? כל זאת ועוד לפניכם.

 

סיעודי מורכב

אדם סיעודי לרוב יזדקק לעזרה מלאה בעת ביצוע כל הפעולות הבאות או רובן: לקום או לשכב, להתלבש ולהתפשט, להתקלח בכוחות עצמו, לאכול ולשתות, לשלוט על סוגריו ולהתנייד באופן עצמאי. חולה סיעודי ברוב המקרים יהיה מרותק למיטה או לכיסא גלגלים ויהיה זקוק לסיוע מטעם מטפל צמוד בבית או בבית אבות. במידה ומצבו הבריאותי של החולה מצריך טיפול מיוחד נוסף, מלבד העזרה המלאה בביצוע פעולות בסיסיות יומיומיות, הוא יוגדר כחולה סיעודי מורכב.

 

סיעודי מורכב – מה זה אומר?

חולה סיעודי מורכב יוגדר ככזה לאחר שרופא בדק אותו וקבע כי הוא חייב השגחה וטיפול רפואי צמוד. על פי רוב מדובר בחולים אונקולוגים, חולים הזקוקים לעירוי תוך ורידי לזמן ממושך, חולים לאחר התערבות כירורגית מורכבת, חולים עם בעיות רפואיות משתנות בשלבים שונים וחולים עם פצעי לחץ עמוקים או פצעים כרוניים ומורכבים אחרים. ברבים מן המקרים חולים סיעודיים מורכבים יטופלו במחלקות אשפוז המיועדות לכך או ביחידות לטיפול בית של בתי החולים, או בבית בטיפול אישי צמוד, תלוי במצבם הרפואי ובהחלטת בני המשפה הקרובים.

 

מזרן אוויר אקטיבי דינמי – מהו וכיצד יכול לעזור לחולה סיעודי מורכב?

קיימת סבירות גבוהה לכך שאם אחד מקרוביכם נמצא במצב סיעודי מורכב, מצבו אינו מאפשר לו להזיז את עצמו וכתוצאה מכך מופעל לחץ חזק ומתמשך על העור. על מנת שניתן יהיה למנוע את היווצרותם של פצעי לחץ, או לחלופין להקל על החולה במידה והם קיימים, רצוי ומומלץ להשתמש במזרן אוויר אקטיבי דינמי. מזרן אוויר דינמי אקטיבי מוכח כיעיל מדעית למניעת פצעי לחץ והוא נחשב ליעיל גם כאשר פצעי הלחץ כבר קיימים. כשמו כן הוא, דינמי, משמע שהתאים שלו מתנפחים ומתרוקנים ועל כן הוא תומך טיפול בפצע ומסיר את הלחץ מהאזור.

 

** לא בטוחים מה יתאים לכם? שיחת יעוץ ממומחה ללא תשלום 03-5329157 **

 

לקוחה מספרת

ה.כ. מאזור המרכז מספרת: "במאי 2016 בעלי נפל בבית, קיבל מכה חזקה ושבר את הזרוע ומפרק הירך. לקחנו אותו לבית חולים על מנת לטפל בשברים. במהלך השהות בבית החולים אסור היה להזיז אותו ולשנות את תנוחתו בגלל השברים. כעבור כמה ימים הצוות הרפואי ביקש מאתנו להביא לו מזרן נגד פצעי לחץ כי ראו שהחלו להתפתח פצעי לחץ חמורים. לאחר שבדקנו בכמה חברות ובעמותת חסד החלטנו להקשיב לצוות הרפואי שהתעקש על מזרן אקטיבי דינמי איכותי שיתמוך בתהליך ריפוי הפצע. שכרנו מזרן אויר מסוג Revo, שהתאים למצב הפצעים באותו זמן".
 

תוך זמן קצר בני הזוג עברו לשיקום בבית חולים "שמואל הרופא" במרכז ולקחו איתם את המזרן השכור, אולם בבית החולים היה להם את אותו המזרן בדיוק והצוות הרפואי המליץ למשפחה להמשיך לשכור את המזרן להמשך הטיפול בבית. בני המשפחה החליטו לקנות את המזרן מאחר שהוכיח את עצמו כיעיל, זאת בנוסף למטפל מצוין שדאג להפוך אותו גם בלילה מידי 3-4 שעות. ה.כ מסכמת ואומרת ש: "אילולא היינו מתעקשים על טיפול כולל של מזרן לפצעי לחץ מתאים, שינוי תנוחה לעיתים תכופות, טיפול תזונתי וטיפול מקומי בפצע, המצב היה יכול להתדרדר במהירות. ללא הצוות הרפואי כלל לא היינו יודעים שקיימת אפשרות לשכור מזרן איכותי, מזרן שמאז ועד היום רק ממשיך להוכיח את עצמו ולסייע לבעלי ולמטפל במידה משמעותית".

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו