מה ההבדל בין סיעודי לסיעודי מורכב

סיעודי מורכב זו הגדרה של משרד הבריאות, המתייחסת אל אנשים המצויים במצב סיעודי ולפיכך נדרשים לסיוע בהתנהלות היומית, ובנוסף לכך זקוקים לטיפול רפואי והשגחה. את הטיפול וההשגחה ניתן לקבל בבתי החולים, במרכזים רפואיים גריאטריים ובמקרים מסוימים גם בבית. בשורות הבאות נבהיר את ההבדלים סיעודי לסיעודי מורכב ונדגיש את הנושא המהותי לעניין זה – של פצעי לחץ.

 

מהי ההגדרה של חולה סיעודי מורכב

על מנת שאדם יוגדר בתור "סיעודי מורכב" עליו להיות מוכר תחילה בתור "סיעודי". הכרה זו תלויה בביצוע מבחן תלות שנקרא גם מבחן ADL - Activity Daily Living, ובו איש או אשת מקצוע בוחנים שלושה מרכיבים עיקריים. המרכיב הראשון והחשוב ביותר הוא היכולת לבצע פעולות בסיסיות של היומיום בטווח ציונים הנע בין אפס לשמונה נקודות. הפעולות הנבדקות הן ניידות בבית, אכילה ושתייה והכנת ארוחות, רחצה והלבשה, שליטה בסוגרים, שכיבה וקימה.

המרכיב השני במבחן התלות מתייחס אל בני משפחה המתגוררים עם האדם או בסביבתו הקרובה, והשלישי הוא האם עלול המטופל לפגוע בעצמו או באחרים אם יישאר לבד. כל אחד ממרכיבים אלו עשוי לזכות בנקודות נוספות, כאשר ניתן להגיע עד לשש עשרה וחצי נקודות וזכאות לסיוע מתחילה בשתי נקודות. הרפורמה החדשה בחוק הסיעוד קובעת כי החל משמונה נקודות ניתן לקבל קצבת ביעוד רמה חמש והחל מתשע וחצי נקודות ניתן לקבל קצבת סיעוד רמה שש – מה שקובע את מספר שעות הטיפול השבועיות.

אם כן, אדם שאינו מסוגל לבצע את הפעולות הבסיסיות לפי מבחן התלות נחשב לסיעודי. יחד עם זאת, קיימים מצבים המצריכים לא רק השגחה וסיוע בפעולות היומיומיות אלא גם השגחה וטיפול רפואי צמוד, וזהו מצב סיעודי מורכב. ההגדרה מתייחסת למעשה למספר מצבים המוגדרים בתקנות משרד הבריאות, ובהם אנשים שנזקקים לעירוי דם או נוזלים בקביעות, אנשים הזקוקים לדיאליזה, הסובלים ממחלה ממארת ועוברים הקרנות וכימו, ומי שסובלים בבעיות נשימה. בנוסף, אחד המצבים היותר נפוצים שמובילים להגדרת חולה סיעודי מורכב הם פצעי לחץ בדרגה 3 ומעלה.

 

מדוע פצעי לחץ נחשבים למצב רפואי מורכב?

פצעי לחץ הינם פצעים ו/או ברקמות שמתחת, בדרך מעל לעצם בולטת, הנוצרים עקב לחצים או שילוב של לחץ עם כוחות משיכה בכיוונים מנוגדים. למרבה הצער מדובר בפצעים שכיחים מאוד הנוצרים במהירות רבות, לעיתים תוך דקות או שעות, אך ההחלמה מהם הינה ממושכת מאוד ויכולה לנוע בין שבועות ועד למספר שנים. מדובר בפצעים שיכולים להופיע בכל גיל אך בעיקר בקשישים ובקרב אנשים המרותקים למיטה או לכיסא גלגלים, אצל הסובלים מחוסר שליטה בסוגרים, אצל אנשים שאינם יכולים לתקשר ולדווח על כאב, וכן בעלי עור רגיש, אנשים הסובלים מחוסר תחושתיות, ועוד.

מלבד הכאבים ותקופת ההחלמה הממושכת והארוכה, הפצע גם עלול להזדהם ולהוביל לנמק, להשאיר צלקות ולעיתים אף להוביל למוות. כאמור, אחת ההגדרות של חולה סיעודי מורכב הוא מי שסובל מפצעי לחץ מדרגה 3 ומעלה. בדרגה / ישנה אדמומיות בעור שלם שאינה מתבהרת ובדרגה 2 קיים אובדן חלקים של עובי העור.

כמובן שיש לעשות ככל הניתן על מנת למנוע פצעי לחץ מבעוד מועד, ולטפל במהירות בפצעים קיימים בדרגות הנמוכות – בין היתר באמצעות כריות ומזרונים ייעודיים, חבישות מניעה ייעודיות, שינויי תנוחה ותזונה הולמת. יחד עם זאת, במידה והפצעים מגיעים לדרגה 3 כבר מדובר בפצעים עם עובי מלא הכוללים נזקים ונמקים לרקמות התת עוריות, וסיכון להתרחבות לעבר הרקמה המקיפה את פנים הגוף. דרגה 4 שהיא החמורה ביותר הינה פצע בעובי מלא בעל נזקים מורחבים לרקמות, לעצמות, לשרירים ולמבנה התומך.

כאמור, מצב זה כרוך בסיכון ובכאבים למטופל ומצריך טיפול והשגחה רפואית שיהיו יקרים וממושכים, ולא פעם גם יחייבו את הוצאת המטופל הסיעודי המורכב מביתו למסגרות חיצוניות או העברה בין מוסדות שכן לא בכל המוסדות יש מחלקה סיעודית מורכבת. לסיום, חשוב להדגיש כי ההכרה בחולה סיעודי מורכב מאפשרת לקבל סיוע מיחידות טיפול בית של קופות החולים, טיפול בבתי חולים סיעודיים ומרכזים גריאטריים רפואיים, כאשר הטיפול ממומן על ידי ביטוחים פרטיים, הון עצמי, בהשתתפות קופות החולים ומגמלת סיעוד.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו