מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מגן עקב למניעת פצעי לחץ

 

פצעי לחץ נוצרים בקרב אנשים המרותקים למיטה, לרוב בגלל לחצים המופעלים על אזורים גרמיים בגוף, בהם קיימת בליטה של עצם הלוחצת על העור ומפחיתה את זרימת הדם. אחד מאזורים אלו הינו העקב, בו עצם העקב מפעילה את הלחץ על העור בשכיבה מאוזנת על הגב. על מנת להפחית את הלחץ באזור העקב מומלץ להשתמש במגני עקב ייחודיים.

 

תפקידו של מגן העקב במניעת פצעי לחץ

 

חשוב לדעת כי פצעי לחץ עלולים להיווצר במהירות, אפילו תוך שעות בודדות. ואולם, מעת שנוצרו הטיפול בהם עשוי להיות ארוך, מורכב ויקר, בעוד המטופל חווה כאב וסבל. בנוסף, פצעים אלו עלולים להזדהם ולהחמיר, ולהפוך לסכנה של ממש לבריאותו ולשלומו. על כן, קיימת חשיבות גדולה למניעתם של הפצעים באמצעות פעולות שונות, הכוללות למשל שינויי תנוחה, שימוש בחבישות מונעות, הקפדה על ניקיון והיגיינה, שמירה על תזונה מאוזנת, שימוש במזרונים למניעת פצעי לחץ, ועוד.

 

כאמור, אחד העזרים שמסייעים במניעה של פצעי לחץ הוא מגן העקב. האביזר מסייע במניעת פצעים באזור זה, הנגרמים בעיקר מהפעלת לחץ סטאטי מתמשך על העור, וכן בגלל כוחות גזירה וחיכוך הנוצרים עקב שינויי תנוחה בלתי נכונים. למעשה, מדובר באביזר חובה עבור מטופלים בעלי מוגבלות מוטורית, השוכבים זמנים ממושכים על המיטה. ניתן לבחור בין מספר דגמים של מגני עקב. להתאמה אופטמיאלית מומלץ להתייעץ עם הצוות המקצועי של חברתנו.

 


הדגמים השונים של מגני העקב מיועדים למטופלים בקבוצות הסיכון לפיתוח פצעי לחץ באזור העקב. מדובר באנשים המרותקים למיטה מסיבות שונות, כגון אנשים לאחר ניתוח, חולים במחלות ניוון שרירים, חולים סיעודיים, מחוסרי הכרה, חולי טרשת נפוצה, אנשים הסובלים מפגיעה בעמוד השדרה, חולי סוכרת, מי שסבלו בעבר מפצעי לחץ, אנשים עם עור רגיש ושביר, ועוד. למעשה, מגני העקב מיועדים לכל אדם הנמצא זמן ממושך בשכיבה, ומתקשה או לא מסוגל לשנות את תנוחתו בצורה עצמאית וקלה.

 

 

פתרונות ייעודיים לפצעי לחץ בעקב

 

באשר למניעת היווצרות פצעים חדשים, לצד שימוש במגן עקב יש להקפיד על שכיבה על גבי משטח אוויר ייעודי למניעת פצעי לחץ, ולהקפיד על שינויי תנוחה בכל שעה עד שעתיים. בעת שינוי התנוחה יש להקפיד על הימנעות מהפעלת כוחות גזירה וחיכוך, ולשם כך ניתן להשתמש במשטח שינוי תנוחה או בסדין החלקה. מעבר לכך, חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת ועשירה בחלבונים, ביצוע בדיקות דם תקופתיות, שמירה על עור יבש ונקי ללא לחות יתרה, והגבלת זמן שכיבה ממושך כדי להפחית לחצים ולהמריץ ככל הניתן את מחזור הדם.

 

 

דגמים של מגני עקב

 

כאמור, מגני עקב מהווים מרכיב משמעותי מהתערבויות המניעה והטיפול, וישנם מספר דגמים. הנה דוגמאות לשני דגמים שניתן להזמין דרכנו:

 

מגן עקב HEELIFT GLIDE – מגן עקב שנמצא יעיל קלינית למניעה של פצעי לחץ בעקב. הוא מסייע להרמת העקב ולנטרול לחצים המופעלים על האזור, בעודו מונע סיבוב של מפרק הירך. למגן יש מבנה מיוחד המספק הגנה לכף הרגל ומונע את צניחתה, כמו גם את התקצרות גיד אכילס. מגן העקב  מיוצר מספוג עם מרקם מוקצף ונושם בעל יכולת נידוף זיעה, אוורור של העור ושמירה על חום הגוף. ניתן להתאים אותו למטופלים בעלי מידות שונות של רגליים, ובדומה למגן הקודם ניתן לכבסו במכונת כביסה.

 

מגן עקב HEELIFT AFO – למניעה של פצעי לחץ בעקב, באמצעות סיוע בשמירה על מנח תקין של כף הרגל, מונע צניחה של כף הרגל והתקצרות של גיד אכילס. המגן מאפשר לרגל של המטופל להחליק בצורה קלה מתחת לכיסויים ועל פני הסדינים, כאשר חלקו הקדמי מאורך ומסייע בהגנה על אצבעות הרגליים. החומר הרך שלו, ביחד עם סד קשיח למחצה, מספקים שליטה אופטימאלית בתנועת ומיקום הקרסול, בעודו שומר את העקב באוויר ותומך בקדמת כף הרגל.

 

מעבר לכך, הבטנה הפנימית של המגן דוחה נוזלים, ויש לו פתחי אוורור, סוליה מונעת החלקה, וכרית הגבהה נוספת להתאמה אישית במידת הצורך. מעטפת הפוליפרופילן החצי קשיחה, היא ששולטת בתנועת ומיקום הקרסול, ומאפשרת נשיאת משקל מוגבלת. לבסוף, חשוב לדעת כי ישנם מספר פתרונות נוספים ומוכחים קלינית למניעה וטיפול בפצעי לחץ באזור העקב והקרסוליים, שאינם כרוכים בכאב. אחת מהן היא חבישת הסיליקון Mepilex Border Heel, שהינה גמישה, נוחה, נושמת ובעלת עיצוב מיוחד המתאים לפצעי לחץ באזור העקב, עם פטנט ייחודי המונע כאב בעת ההסרה.

 

לפרטים נוספים על מגני עקב, ולמידע על אביזרים ופעולות למניעת פצעי לחץ, הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו