מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

חשיבות השימוש במגן עקב למניעת פצעי לחץ

תאריך פרסום: ינואר 2024

 

פצעי לחץ נוצרים כתוצאה מהפעלת לחץ על אזור ספציפי במהלך שכיבה או ישיבה ממושכת באותה התנוחה. מדובר בפצעים העלולים להיווצר במהירות ולגרום לסבל רב, ואילו הטיפול בהם הינו יקר, ארוך ומורכב. על כן, קיימת חשיבות גדולה להקפדה על כללים המקטינים את הסיכון להיווצרות פצעי לחץ אצל אוכלוסיות המצויות בסיכון.

הפצעים עשויים להופיע באזורים שונים של הגוף, בדגש על אזוריים גרמיים שבהם יש בליטה של עצם הלוחצת על העור ומפחיתה את זרימת הדם. אחד מאזורים אלו הוא העקב.

 

מי מצוי בסיכון להיווצרות של פצעי לחץ בעקב

 

על קבוצת הסיכון נמנים אנשים המרותקים למיטה, בין אם מדובר בחולים סיעודיים, אנשים שעברו ניתוח, חולים במחלות ניוון שרירים, חסרי תחושה בגין בעיה נוירולוגית, ומחוסרי הכרה. כמו כן נמצאים בסיכון אנשים הסובלים מפגיעות בעמוד השדרה, חולי טרשת נפוצה וסוכרת, אנשים בעלי עור שביר ורגיש בדגש על קשישים, אנשים שכבר סבלו בעבר מפצעי לחץ, ולמעשה - כל מי שנמצא בשכיבה ואינו יכול לשנות את תנוחתו בקלות באופן עצמאי.

כאמור, סיבה מרכזית להיווצרות פצעי לחץ בעקב הינה הלחץ הסטאטי, מתמשך, הנוצר בשל משקל הגוף מול המשטח החיצוני של המזרן, בעוד עצם העקב לוחצת על העור. כמו כן, הפצע עלול להיגרם עקב כוחות של חיכוך וגזירה המופעלים על האזור, עקב שינויי תנוחה שאינם מבוצעים בצורה אופטימאלית. כאמור, לאחר שפצעים אלו נוצרים הם מלווים בכאבים חזקים והטיפול בהם אינו פשוט ולכן יש לבצע פעולות מניעה, הכוללות בין היתר שימוש במגן עקב.

 

תפקידו של מגן העקב

 

למעשה, עבור מטופלים המצויים זמן רב בשכיבה וסובלים ממוגבלות מוטורית, מגן העקב הינו בגדר חובה. דוגמא לכך מהווה מגן העקב HEELIFT GLIDE,שמפחית לחץ ביעילות מהעקב ומסייע במניעת  פצעי לחץ בעקב. המגן עוזר להרמה של העקב ולנטרול של לחצים המופעלים עליו. יש לו מבנה ייחודי שמעניק לכל כף הרגל הגנה ומונע צניחה שלה, בנוסף למניעת התקצרות של גיד אכילס. כמו כן המגן עקב מונע סיבוב מפרק ירך בעזרת כרית תמיכה נוספת. הוא מיוצר מספוג בעל מרקם נושם ומוקצף בעל איכויות של נידוף זיעה, שמירת חום הגוף ואוורור העור, וניתן לכבסו במכונת כביסה. בנוסף, ניתן להתאימו למטופלים במידות רגליים שונות.
מגן העקב HEELIFT GLIDE נמצא בשימוש רחב בבתי חולים, מוסדות ובבתים פרטיים.

 

מלבד מגן עקב, קיימות עוד סדרה של פעולות ועזרים למניעת היווצרות פצעי לחץ ולמניעת החמרה של פצעים קיימים באזור. לדוגמא, Mepilex Border Heel הינה חבישה ייעודית למניעת וטיפול בפצעי לחץ בעקב, שיעילותה הוכחה בעשרות מחקרים. החבישה העשויה מחמש שכבות סיליקון מגנה על אזור העקב, סופגת לחצים ומפזרת אותם על שטח פנים יותר נרחב. מדובר בחבישה מעוצבת ונוחה הנצמדת היטב לעור ומונעת כניסה של מזהמים ונוזלים, וניתן להסיר אותה ללא כאבים, ללא סימנים וללא פגיעה בעור הבריא. בתוך כך, החבישה מייצרת סביבת ריפוי אופטימאלית גם באמצעות אידוי של הפרשות דרך השכבה העליונה, העשויה מפוליאוריטן נושם.

 

כאמור, מלבד חבישות ייעודיות ומגן עקב, מניעת התפתחות פצעי לחץ מורכבת מפעולות נוספות. בין היתר, יש להיעזר במשטחי אוויר ובכריות לחץ בהתאם לצורך, להקפיד על שינויי תנוחה אחת לשעתיים לכל היותר, ובמידת הצורך לעשות שימוש במשטחי שינוי תנוחה או סדיני החלקה. כמו כן, יש להקפיד שהעור יהיה יבש ונקי, לשמור על איזון תזונתי תוך קבלת ייעוץ מתזונאית, וככל הניתן להגביל את השכיבה הממושכת.

 

למידע נוסף על מניעת פצעי לחץ בעקב והכוונה מקצועית לרכישת העזרים המתאימים, פנו אל הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל ואנו נשמח לעזור.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו