מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מוצרים קשורים

כל מה שרצית לדעת על טיפול בצלקות

הזמן מרפא את הפצעים, אך לא תמיד מצליח להעלים צלקות.

צלקות נוצרות כתוצאה מתהליך ביולוגי שתפקידו לתקן פגיעות עור שנוצרו מחתכים, כוויות, נזקי מחלה, ניתוחים או בעיות עור כמו אקנה. צלקות יופיעו בדרך כלל בעקבות פציעה החודרת את שכבת העור העליונה ופוגעת ברקמות נוספות.

כאשר הפצע כבר נרפא, צלקת עלולה להופיע.

 

>> למידע נוסף על ניוג'ל לטיפול בצלקות חייגו >> 08-3760020 או לחצו כאן

 

בשלב הראשון הצלקת תהיה לרוב אדומה ומוגבהת מהעור. בחלוף הזמן ובסיומו של תהליך ההחלמה, צלקות רבות יהפכו שטוחות וחיוורות יותר.

לפניכם - המדריך המלא לטיפול בצלקות.

האם אפשר להעלים צלקות?

טיפול נכון המותאם לאופי הצלקת ולנסיבות הופעתה, ומתחיל בזמן, יכול למזער את מראה הצלקת ולעיתים אף למנוע את היווצרותה. ישנם גם טיפולים שונים המאפשרים לעדן מראה של צלקות ישנות.

טיפול בצלקות נחלק בין תרופות טבעיות וביתיות, וטיפול מונע, מוצרים רפואיים והליכים ניתוחיים.

תרופות ביתיות ,לרוב, לא יוכלו למחוק צלקת לחלוטין, אך הן עשויות לשפר את מראה הצלקת בסיכון מינימאלי וללא תופעות לוואי.

סוגי צלקות

לפני שניגשים לטפל בצלקת חשוב לבחון לאיזה סוג היא משתייכת, על מנת להכיר את המאפיינים שלה ועל ידי כך – להתאים לה את סוג הטיפול הנכון ביותר.

ישנם מספר סוגי צלקות, התלויים בנסיבות השונות להיווצרות הצלקת: סוג הפגיעה בעור, סוג העור של האדם הנפגע ומאפייניו הגנטיים, וכן מיקום הפציעה בגוף – כל אלה משפיעים על מראה הצלקת, דרגת החומרה שלה ועל אפשרויות הטיפול.

1. צלקת שקועה – אטרופית

צלקת שאינה בולטת מעל פני העור, אלא שקועה. צלקות אלה נוצרות כתוצאה מפגיעה בחלבון הקולגן בעור המופקד על בניית רקמות החיבור. הגוף לא מצליח לייצר מחדש רקמות עור, ומותיר שקעים. צלקות שקועות יופיעו לרוב בעקבות מקרים חמורים של אקנה, אבעבועות רוח ומחלות עור נוספות.

צלקות אקנה שקועות מופיעות בשלוש תבניות:

  • Ice Pick Scars – חורים קטנים ועמוקים המעניקים לעור מראה מנוקב הדומה לדקירות מחט. רקמת הצלקת מעמיקה עד לשכבות העור התחתונות. זהו הסוג החמור ביותר של צלקות אקנה, ולכן הן גם קשות יותר לטיפול. הניתוח המתאים כולל חיתוך של עומק הצלקת, אך עשוי להשאיר צלקות שטוחות חדשות.
  • Boxcar Scars – שקעים שטוחים עם גבולות ברורים, מעין מכתשים על פני העור. צלקות אלה ניתנות לטיפול באמצעות ניתוח תת-עורי פשוט ללא חתך, המבוצע בעזרת מחט.
  • Rolling Scars – צלקות לא אחידות היוצרות מרקם גלי בעור. ניתן לבצע טיפולי לייזר בדרגות שונות, בהתאם לעומק וחומרת הצלקות. במקרים קלים יותר ייעשה שימוש בטיפולי לייזר לא פולשניים המותחים את העור ומעודדים את ייצור הקולגן.

2. צלקת מוגבהת – היפרטרופית

צלקת בולטת עם גבולות ברורים ופיגמנטציה הנוצרת בתחום הפצע ולא חורגת ממנו. עם הזמן צלקות אלה בדרך כלל מתכווצות, מבהירות והופכות פחות בולטות. צלקות היפרטרופיות נגרמות כתוצאה מהפרשה מוגברת של חלבון הקולגן המשאירה סימן בולט.

3. צלקת קלואידית

צלקת בולטת החורגת מגבולות הפצע עצמו, ועשויה להמשיך ולגדול גם אחרי שהפצע החלים לחלוטין. צלקות אלה עלולות לגרום לתופעות לוואי נוספות כמו גירוד, כאב והפרעות בתנועה. הן נפוצות בעיקר בקרב בעלי גוון עור כהה.

4. צלקת מכווצת – קונטרקטורה

צלקת המותחת את העור וגורמת לו להיות הדוק ומכווץ. צלקות אלה נגרמות לרוב כתוצאה מכוויה שגרמה להתכווצות העור. הן עשויות להיות כואבות או מגרדות. צלקות מכווצות עמוקות עלולות להשפיע על השרירים והעצבים שמתחת לעור המצולק ואף להגביל את התפקוד באיבר או המפרק הפגוע. בהשוואה לסוגי צלקות אחרים, יש חשיבות גדולה לטיפול עוד לפני שהצלקת מתפתחת. אחרי כוויה חשוב מאוד לחבוש את כל אחד מהאיברים בנפרד עד להחלמה ולשלב טיפול מונע צלקות בהמלצת רופא.

5. צלקת מתיחה

צלקת שטוחה וחיוורת במרקם רך ובגובה העור הבריא. צלקות כאלה נוצרות כאשר צלקת מחתך ניתוחי מתמחת ומתרחבת או כסימני מתיחה לאחר הריון.

איך לטפל בסוגי הצלקות השונים?

1. ג'ל ויריעות סיליקון

השימוש בג'ל או יריעות סיליקון רפואי הוכח כמזרז החלמה של פצעים, כמפחית אדמומיות וכאב בצלקות בתהליך היווצרותן וגם כמשפר את מראה הצלקת. מחקרים הראו שמריחה מקומית של ג'ל סיליקון או שימוש ביריעות סיליקון הם פתרונות בטוחים, יעילים וקלים ליישום במקרים מסוימים של צלקות היפרטרופיות ו קלואידיות.

ניוג'ל לטיפול בצלקות נמכר ללא מרשם. במקרים מסוימים כמו אחרי ניתוח, רופאים ופלסטיקאים ימליצו על ניוג'ל. שימוש בג'ל סיליקון ניוג'ל: מרחו על הצלקת פעמיים ביום בהתאם להוראות שעל גבי המוצר. יריעת סיליקון: הדביקו וכסו לחלוטין את הצלקת למשך כל שעות היממה למעט זמן מקלחת, בהתאם להוראות ע"ג המוצר.

2. שמן קוקוס

בעת תהליך ההחלמה מחתכים, כוויות וקרעים עמוקים בעור, חשוב לשמור את איזור הפצע לח ומכוסה, על מנת למנוע צלקות או לפחות למזער את התפתחות הצלקת ולמנוע גרד.

מחקרים הוכיחו ששמן קוקוס, המכיל חומצות שומן אומגה 3 ונוגדי חמצון, מצליח לעכב את רקמות הצלקת הקלואידית, לטשטש צלקות קיימות ולעיתים אף להחזיר את העור לקדמותו. שמן הקוקוס, ובאופן דומה גם חמאת שיאה יעילים מאוד בשמירה על לחות העור ובהגנה מפני דלקות. שימוש: מרחו על האזור הפגוע 2-3 פעמים ביום.

3. תמצית בצל

רכיב טבעי נוסף המכיל ביופלבנואידים נוגדי חמצון ייחודיים כגון קוורציטין, קמפרול ותמציות בוטניות. מחקרים מצאו כי תמצית בצל מסייעת לריכוך צלקות ולשיפור משמעותי במראה שלהן, והשימוש בה לא כרוך בסיכון מסוים. שימוש: פעם ביום, לפחות 4-8 שבועות.

4. אלוורה

האלוורה היא תרופה טבעית עתיקה שכבר בימי קדם שימשה מרפא למגוון בעיות עור, ביניהן גם לטיפול בצלקות. מלבד התכונות המרגיעות שלה, אלוורה מסייעת גם לחידוש רקמות פגועות בעור על ידי האצה של תהליך ההחלמה. תכונות ריפוי אלה הוכחו גם במחקרים מודרניים. שימוש: יש לקלף את הקליפה העבה של העלה ולמרוח את החומר דמוי הג'ל שבפנים על האזור המצולק. להשאיר לפחות חצי שעה על העור, עד לייבוש מלא. לחזור על הפעולה 2-3 פעמים ביום.

אלוורה מסייעת גם לצלקות אקנה, ובנוסף מעניקה לעור מראה זוהר ומפחיתה קמטים.

טיפול מונע צלקות

טיפול בצלקות עוד לפני שנוצרו והתקבעו, כבר בשלבי ההחלמה הראשונים של הפצע, משפר באופן משמעותי את מראה הצלקת הסופי ולעיתים יכול למנוע צלקות.

הנה מספר כללים שיעזרו לכם למנוע התפתחות של צלקות מפריעות לאחר פציעה:

1. הקפידו על היגיינה באזור הפצע

על אף הכאב, שטפו את אזור הפצע בעזרת סבונים טבעיים או עדינים ללא בישום ומים זורמים. עשו זאת על בסיס יומיומי על מנת לשמור את אזור הפצע נקי ולמנוע זיהומים.

2. אל תתנו לפצע להתייבש

סביבה לחה נמצאה כמסייעת בשמירה על רקמות העור המחלימות ומונעת התפתחות של רקמות צלקתיות.  מוצרי דבש רפואי יוכלו לסייע שמניעת רקמת צלקת.

3. גשו להסיר את התפרים בזמן

כשחתך מניתוח מחלים, חשוב להוציא את התפרים בזמן המדויק שנקבע עבורכם. הוצאה מוקדמת מידי או מאוחרת מידי של התפרים עלולה לפגום בתהליך ההחלמה.

4. היזהרו מהשמש

לקרני השמש יש נטייה להבליט צלקות, להכהות אותן או אף לגרום להן להראות בהירות יותר מהעור הבריא. הקפידו להגן על העור הפגוע מפני השמש. השתמשו בקרם הגנה ואם אפשר, כסו את האזורים הפגועים בבגדים בעת חשיפה לשמש, לכל אורך תהליך ההחלמה וגם לאחריו.

ניוג'ל UV הוא ג'ל סיליקון  המכיל מסנן קרינה 30 SPF למניעה וטיפול של צלקות החשופות לשמש, ויתאים לצוואר, ידיים חזה ופנים (או כל אזור שיש חשש שיהיה חשוף לשמש).

 

לאתר ניוג'ל >>>  www.newgel.co.il 

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו