מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מה החשיבות של חבישות ייעודיות למניעה וטיפול בפצעי לחץ?

תאריך פרסום: ינואר 2024

 

פצעי לחץ נגרמים עקב כוחות חיכוך וגזירה, וכן בגין לחצים חיצוניים ממושכים על העור. האזורים המועדים הם בעיקר אזורים גרמיים (אך לא רק), שבהם העצם נלחצת כנגד המזרן או כיסא הגלגלים, דבר המוביל לפגיעה בעור ולהפחתה של זרימת הדם לאזור. בין היתר, האזורים המועדים הם הקרסוליים, העקבים, המרפקים, העכוז, הגב התחתון, הראש והאוזניים.

 

מרגע שפצעי לחץ נוצרים הם מלווים בכאב וסבל רב למטופל, ומחייבים התערבות משמעותית, בדרך כלל רב-מערכתית. הטיפול עשוי להיות ממושך ולדרוש התערבויות ואמצעים שונים, שעלותם איננה זולה. בתוך כך, הפצעים גם עלולים להזדהם ולהחמיר עד כדי מצב של נמק ואף סכנת חיים, ובכל מקרה מחייבים התגייסות גדולה מצד הגורמים המטפלים.

 

על כן, קיימת חשיבות גדולה לפעולות מתאימות ושימוש באביזרים המיועדים למניעת פצעי לחץ בקרב המצויים בקבוצות הסיכון כמו כן למטופלים עם פצעי לחץ. ככלל, מדובר באנשים המרותקים למיטה או לכיסא גלגלים, המתקשים או שאינם יכולים לשנות את תנוחתם באופן עצמאי. הפעולות כוללות בין היתר שינויי תנוחה, הקפדה על היגיינה, תזונה נכונה, אביזרים כמו כריות, מזרונים ומגנים ייעודיים, וכן חבישות למניעת פצעי לחץ וחבישות המשמשות לטיפול בפצעים קיימים.

 

 

חבישות לפצעי לחץ כחלק מהטיפול

 

כאמור, חבישות לטיפול בפצעי לחץ מהוות חלק משמעותי מהתערבויות המניעה, וכן בטיפול בפצעים קיימים. ראוי להדגיש כי קיימים סוגים שונים של חבישות המתאימות למצבים שונים. את החבישות מתאימים לפי דרגת הפצע ברמות 1 עד 4, לפי הימצאות זיהום בפצע עצמו או בסביבה הקרובה, וכן לרמת הלחות בפצע ולכמות ההפרשות. מטרתן של החבישות היא לשמור על סביבת הפצע יבשה ונקייה, לספק הגנה לאזור ולפזר לחצים על שטח יותר גדול של העור. בכל הקשור לשמירה על לחות, המטרה היא למנוע מצבים של הפרשות מרובות או יובש משמעותי, הגורמים לעיכוב של הריפוי.

 

 

כיצד פועלות חבישות למניעת פצעי לחץ

 

כאמור, חבישות למניעת פצעי לחץ נועדו לפזר לחצים על פני שטח גדול יותר של העור, לספק סביבה נקייה, ולהעניק הגנה לאזור. על מנת להבהיר את אופן פעולתן, נביא דוגמאות לשתי חבישות כאלו שניתן להזמין דרך חברת אר-קיור מדיקל.

 

MEPILEX BORDER SACRUM – הסקרום (עצם העצה) הינה עצם משולשת הממוקמת בבסיס עמוד השדרה. חבישת מפילקס בורדר סקרום המורכבת מחמש שכבות, נועדה לספוג לחצים מהאזור ולפזרם על פני שטח נרחב יותר. בתור שכזו, היא מתאימה הן למניעה של פצעי לחץ באזור העכוז והן לטיפול בפצעים קיימים. החבישה תוכננה על פי האנטומיה של הסקרום על מנת לאפשר הדבקה נוחה, באמצעות דבק מסיליקון ייחודי להפחתת כאבים ולמניעת פגיעה בעור בריא בזמן ההסרה.

 

החבישה הנושמת כוללת שכבת פוליאורטן, המאפשרת נידוף של לחות מהאזור ואינה חדירה לנוזלים מבחוץ. כאמור, היא מורכבת מחמש שכבות. הראשונה היא השכבה החיצונית הבאה במגע עם העור, שסופגת ומפזרת עומסים וכוחות גזירה, וכוללת גם את הדבק הסיליקוני. השכבה השנייה הינה שכבה סופגת שמסלקת לחות במהירות, והשלישית מפזרת את הלחות ומאפשרת לשכבה שמעליה לספוג את הלחות. השכבה הרביעית סופגת וסופחת את הנוזלים ונועלת אותם, וכאמור השכבה העליונה היא שכבת הפוליאוריטן האטומה לחדירת נוזלים ומאפשרת נידוף לחות.

 

Mepilex Border Heel - חבישה זו נועדה לאזור העקב, אשר בו נוצרים למעלה משליש מפצעי הלחץ בקרב מטופלים, בגין הלחץ שנוצר על העור מצד עצם העקב. תפקידה של החבישה הוא להגן על אזור העקב הנתון לעומסים ולחצים כבדים, תוך ספיגתם ופיזורם על שטח פנים נרחב יותר. למעשה, גם זו חבישה המורכבת מחמש שכבות הפועלת באותו העיקרון וההרכב שתואר לעיל, המתאימה הן למניעה של פצעי לחץ אצל מטופלים בשכיבה סטאטית, והן לטיפול בפצעים קיימים.

 

המבנה של חבישת הסיליקון הגמישה תוכנן באופן מיוחד לאזור העקב. גם היא כוללת את שכבת הדבק הסיליקוני להסרה קלה שאינה מותירה סימנים או פוגעת בעור בריא. השימוש בה למניעת פצעי לחץ כולל החלפה בכל מספר ימים על פי הוראות הגורם המטפל. כמובן, יש לעיין בהוראות השימוש שבעלון המוצר.

 

 

עוד סוגים של חבישות לטיפול בפצעים קיימים

 

כפי שצוין לעיל, ישנם כמה וכמה סוגים של חבישות. מלבד אלו שכבר צוינו ניתן להזכיר את חבישות הדבש הרפואי מסדרת MESTIRAN L-המתאימות לפצעים עם הפרשות או זיהומים בדרגות 2 ו- 3, וחבישות כסף המתאימות לפצעים שכבר הזדהמו או שיש בהם סיכון גבוה לזיהום. בפצעים בדרגות 3 ו- 4 עם נמק או נקיים, ניתן להשתמש בחבישות קולגן לעידוד יצירה של סיבי החלבון למען סגירת הפצע.

 

ראוי להדגיש כי על פי מחקרים, השימוש בחבישה מניעתית מפחית את הסיכון להיווצרות פצעי לחץ בשכיבה ממושכת. כמו כן, מחקרים הוכיחו כי העלות של מניעת פצעי לחץ הינה זולה באופן משמעותי מעלות הטיפול לאחר התפתחות פצעים.

 

ליצירת קשר ופרטים נוספים על חבישות למניעה ולטיפול בפצעי לחץ, ולמידע על פעולות ואביזרים נוספים, הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו