מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

על המחיר של מניעת פצעי לחץ

אל התמודדות עם פצעי לחץ והטיפול הכרוך בכך, לא פעם נלווה מחיר כלכלי כבד הן עבור החברה, הן עבור שירותי הבריאות והן עבור המטופלים הסובלים מהם. לכן לא פעם הסתמכות על ידע רפואי העוסק בתחום המניעתי יכול להוות גלגל הצלה ואף להנחות אתכם בתהליך קבלת ההחלטות, תוך התייחסות לתקציב מוגבל וקבלת טיפול יעיל וממוקד.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

נתחיל מהתחלה – מהו פצע לחץ?

פצעי לחץ נחשבים לבעיה מוכרת וידועה והם נפוצים בעיקר אצל חולים או אנשים ולהם מגבלות בריאותיות המובילות אותם לישיבה או לשכיבה ממושכת. מלבד השפעתם על רווחתם הכללית של החולים מבחינות רבות (פיזית, נפשית, חברתית, פסיכולוגית) יש להם גם השפעה כלכלית, שכן טיפול בפצעי לחץ כרוך בעלויות כספיות לא מבוטלות. כמו כן, לא תמיד המשאבים המוקצים לנושא נותנים מענה אופטימלי ומדויק או עונים על כל הצרכים הבריאותיים של המטופלים. בשל כך, אם ידוע על גורם סיכון אצל מטופלים מסוימים, מומלץ להשקיע זמן ומשאבים במניעת פצעי לחץ, על מנת שאלו לא יאלצו להתמודד, בין יתר הדברים, גם עם פצעים קשיי ריפוי, זיהומים וכיבים.

 

>> חיפשת מומחה לפצע לחץ? התקשרו עכשיו 03-5329157>>

 

אילו עלויות כרוכות במניעת פצעי לחץ?

ההוצאות הנלוות אל טיפול בפצעי לחץ הנן שונות ומגוונות: החל בהוצאות ישירות של המחלה עצמה כמו רכישת מוצרי מניעת פצעי לחץ ושיקום, טיפולים נלווים, בדיקות ועוד, דרך הוצאות שאינן ישירות למחלה כמו נסיעות, שכירת אנשי מקצוע לטיפול סביב השעון או בשעות מסוימות, ועד עלויות עקיפות כמו למשל אובדן כושר עבודה וההשפעה של המצב הקיים על התקציב המשפחתי ועל המצב הכלכלי העתידי. מחקרים המתמחים בתחום טוענים כי במידה ויושקעו מאמצים ומשאבים במניעת פצעי לחץ, וביישום אופציות טיפול חדשות ושונות מאלו הקיימות בפועל, ניתן יהיה להקל על ההשלכות הכלכליות עבור כל הצדדים המעורבים.

 

החשיבות של טיפול מניעתי

כיום ישנם מחקרים רבים העוסקים בפצעי לחץ ובמחיר אותו משלמים המטופלים, תרתי משמע, והתובנות של מחקרים אלו הן שקשה מאוד למדוד את ההשלכות העקיפות הנלוות להתמודדות עם בעיה רפואית זו, באופן אובייקטיבי. המחקרים, אשר בוצעו במדינות שונות סביב העולם מצאו כי העלויות של הטיפול בפצעי לחץ משתנה ממקום למקום, וההתמקדות בטיפול מניעתי דווקא לחולים בסיכון מוגבר, יכולה להשפיע במידה ניכרת על היקף ההוצאות. על כן יש לספק הוראות מתודולוגיות למטפלים באופן זמין ועקבי, שכן חסר ידע בתחום ויש לשלוח את המטפלים השונים ללימודים המתמחים בתחום, תוך התמקדות בתת אוכלוסיות של חולים, במוצרי מניעה ספציפיים – כגון כרית למניעת פצעי לחץ או מזרון לפצעי לחץ וביחסי עלות אל מול תועלת.

 

תוצאות ומסקנות המחקרים

על פי מחקרים שנעשו למטרת הבנת היקף העלויות של טיפול ומניעת פצעי לחץ, ככל שפצע הלחץ מוגדר כחמור יותר, כך עלות הטיפול בו גבוהה יותר. כמו כן עלויות הטיפול נמדדות עד לזמן בו הפצע מבריא לחלוטין. ככל שהטיפול בפצע אורך זמן רב יותר עד להחלמה, כך גם העלות תהיה גבוהה יותר, לכל הצדדים המעורבים. לכן לא פעם נדרשת השקעה אשר תוביל לחסכון בעתיד, כמו למשל השקעה במוצרים ייעודיים אשר מטרתם להפחית את הלחץ על הפצע או על האזור שבסיכון (סקרום, עקב, ישבן, ירכיים ועוד..) ובכך למנוע את היווצרותו של פצע לחץ, או לחלופין, מתן טיפול ממוקד בפצע קיים.

ברוב המקומות נצפה כי המטופלים אינם מקבלים טיפול התואם את ההנחיות לטיפול מניעתי בפצע לחץ, מה גם שהטיפול במטופלים בעלי סיכון ללקות בפצעי לחץ חסר את אביזרי המניעה הנדרשים ברבים מהמקרים. יש לציין, כי המיקוד על טיפול מניעתי במוסדות רפואיים עשוי לחסוך כסף רב על הכשרת צוותים, עלויות הטיפולים וכיוצא בכך. על פי מומחים בתחום, מניעה היא למעשה שיטת הטיפול הטובה ביותר בפצעים אלו, מה גם שהתערבות מקדימה של הצוות הרפואי נמצאה פעמים רבות כפחות יקרה מאשר ההתערבות הרפואית לאחר הופעתם של כיבי לחץ.

 

לסיכום: מניעה באמצעות מוצרים ייעודיים

התחום של טיפול בפצעים ומניעת זיהומים התקדם מאוד במהלך העשור האחרון. ישנן תובנות רבות וחדשות הנוגעות לאופן הטיפול ולחשיבותו של הטיפול המניעתי לקבוצת הסיכון (לרוב מבוגרים המרותקים למיטה או כיסא, חסרי תחושתיות, מחלות ניווניות ועוד). בין המוצרים הקיימים לשם כך ניתן למצוא: חבישות מניעת פצעי לחץ, כריות לפצעי לחץ בעכוז ומזרון נגד פצעי לחץ, אשר בכוחם של כל אלו ועוד להשפיע על זמן ההחלמה ועל איכות הריפוי. המסקנה של כלל המחקרים היא שהיות ולטיפול המניעתי ישנה חשיבות גבוהה, מומלץ להשקיע באביזרי מניעת פצעי לחץ שעלותם קטנה בטווח הארוך מהעלויות הנלוות לטיפול בפצע לחץ.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו