מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

פצע כרוני – מה זה? ומה עלי לעשות?

העלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה הביאו לכך שמרביתנו נחווה או ניחשף לתופעה הקרויה פצע כרוני, הן באופן אישי והן כתופעה הפוגעת באחד מקרובינו. על מנת שתדעו כיצד להתמודד עם תופעה זו, ריכזנו למענכם את המידע החשוב  בנושא הפצעים הכרוניים: מהם? ואיך ניתן להתמודד?

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

מהו פצע כרוני?

פצע שאינו מתרפא תוך פרק זמן סביר של עד כשלושה שבועות.

סוגי פצעים כרוניים

הגורמים להיווצרות הפצעים הכרוניים הם מגוונים ומחולקים לשניים:

גורמים חיצוניים היכולים להשפיע על העור כגון :לחץ חיצוני, כוחות חיכוך וכוחות גזירה, חוסר תנועה, פצעים על רקע מחלת  הסוכרת, פצעי קרינה אונקולוגיים, פצעי טראומה או פצעים שנוצרו כתוצאה מזיהום.

גורמים פנימיים: אי שליטה על הסוגרים, גיל מבוגר, הפרעות בזרימת הדם, חסר תזונתי, שיבוש של המערכת החיסונית ואף פצעים על רקע גידולים סרטניים.

 

בפצעים כרוניים אסור להקל ראש!

יש לטפל בפצע כרוני מוקדם ככל האפשר מרגע הגילוי, שכן מצבו עלול להחמיר  לגדול ולחדור לשכבות העור העמוקות יותר ולהפוך לכיב כרוני, להזדהם ואף לגרום בסופו של דבר למוות.

אזור הפצע והפצע עצמו צריכים להיות נקיים מזיעה והפרשות, אסור שיהיה לחץ על אזור הפצע למעט חבישות שונות. יש לטפל באדם הפצוע בטיפול כולל בהתאם לסוג הפצע והמחלה שבשלה הוא נוצר.

 

סוגי הפצעים הכרוניים

אנו נתמקד ב- 5 סוגי פצעים אשר מאפייניהם הכללים דומים:

 

 כיב ורידי או כיב על רקע מחלה ורידית

מהו?

ישנן מחלות כגון פקקת ורידים, היוצרות חסימת ורידים מסיבות שונות כמו שכיבה ממושכת, הפרעות בקרישת דם או מחלות ממאירות. לעיתים פקקת ורידים תגרום להתרחבות ובליטת הוורידים השטחיים ובסופו של דבר לקריעת דופן הוריד. קריעת דופן הווריד מביאה להיווצרות כיב עמוק וכואב שבדר"כ יהיה בצד הפנימי של השוק.

מה עלי לעשות?

בדיקת דופלר ורידי ולהתייעץ עם רופא/ה מומחים לפצע או מומחה לכלי דם

 

כיב עורקי או כיב על רקע מחלה עורקית

מהו?

כיבים עורקיים נוצרים באופן כללי בשל אספקת דם לקויה, בדרך כלל בשל גיל מבוגר או בשל השמנה, נוצרת טרשת עורקים הגורמת להיצרות עורקים המובילים להפרעה במחזור הדם. בעקבות כך הרקמות אינן מוזנות בחומרים חיוניים. כיב עורקי ימצא בדרך כלל בצד החיצוני של השוק ויגרום לכאבים חזקים בהליכה ושכיבה ולבצקות.

מה עלי לעשות?

בדיקת דופלר כלי דם עורקי ולהתייעץ עם רופא/ה מומחה לפצע או מומחה לכלי דם.

 

כיב סוכרתי או פצע סכרת

מהו?

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם ובתאי העצב של איברים שונים. כתוצאה מכך נגרמים פצעים ורידיים ועורקיים בו זמנית. בחלק מהמקרים כתוצאה מפגיעה בתאי עצב נוצרות תופעות של חוסר תחושה בגפיים והעדר כאב. אפשר שאדם ידרוך על עצם חד או יפצע ולא יחוש בכך. הפצעים יכולים למשל להתחיל כנקודה חשודה בצבע שחור בקצה האצבעות ולהתפשט משם לכל הרגל.במקרים קיצוניים הדבר עלול להסתיים בכריתת הרגל. הטיפול בפצעים אלו הוא רב מערכתי, כמו בשאר הפצעים, המשלב טיפול מקומי בפצע וטיפול כולל באדם עצמו בתרופות ובתזונה.

מה עלי לעשות?

איסוף נתונים על מהלך המחלה, בדיקת דופלר, ייעוץ רופא כלי דם, נוירולוג,אורתופד ומומחה לכף רגל סכרתית. חשוב להתאים לחולה סכרת נעל נוחה וגזירה נכונה של הציפורניים.

 

פצע טראומה

מהו?

פצע טראומה הוא פצע המסב נזק לעור ולריריות הנגרם מטראומה פיזית כגון: חבלה, תאונה, כוויה ואף פצע כתוצאה מניתוח. לעיתים לאחר ניתוח (כל ניתוח, אפילו ניתוח קיסרי) הפצע אינו מחלים כראוי ואף מזדהם. פצעי טראומה בדרך כלל כואבים מאוד, אולם החלמתם לרוב מהירה יותר מזו של יתר הפצעים.

מה עלי לעשות?
טיפול מקומי לפי סוג הפצע, תפרים במידת הצורך, ובמקרים מסוימים אף  טיפול תרופתי להרגעת כאב. בחלק מהמקרים יהיה צורך גם בחבישה המגנה על הפצע להגנה מפני זיהום ושמירת הלחות על מנת לקדם את ריפוי הפצע.

 

פצע לחץ

מהו?
פצע הנובע מלחץ עקב לחץ ישיר וממושך על העור. פצעי לחץ נוטים להופיע כאשר רקמה רכה נלחצת לזמן ממושך בין בליטת עצם לבין משטח חיצוני כגון מיטה, כורסה, גבס ועוד. חשוב לדעת שישנם כמה גורמי סיכון המעלים את הסיכון לפצעי לחץ דוגמת גיל מבוגר, מחלות כלי דם וסכרת, אי שליטה על הסוגרים וחוסר תזוזה (בקרב חולים מרותקים או סיעודיים).
בניגוד לאנשים בריאים, המסוגלים לשנות תנוחה מעת לעת ברגע שירגישו חוסר נוחות, הרי ומטופלים חסרי תחושה, מרותקים, סיעודיים או מחוסרי הכרה אינם יכולים לבצע שינויי תנוחה באופן עצמאי. במקרה כזה אם ייווצר לחץ ממושך על העור יגרם פצע לחץ. פצעי הלחץ יופיעו לרוב באזור עצם הזנב, עצם הירך, העקב, הישבן ואף באזורים אחרים כמו האף, והאוזניים (בשל צינורית הזנה או הנשמה).

מה עלי לעשות?
יש לוודא ולנסות למנוע פצע לחץ מראש ע"י שינויי תנוחה תכופים, בדיקה מתמדת של העור ושכיבה או ישיבה על מזרן או כרית איכותיים שהותאמו למטופל ע"י מומחה.
במידה ונוצר פצע לחץ, יש לטפל בו מייד כשהוא נוצר. חשוב לסלק כל לחץ על אזור הפצע, לנקות את הפצע   ביסודיות ולראות רופא/ה אח/ות מומחים לפצע.
בנוסף, יש לבצע שינוי תנוחה כל שעתיים על מנת לאפשר זרימת דם תקינה, יחד עם הפעלה פסיבית או אקטיבית של המטופל בהתאם למסוגלותו. חשוב לעשות שימוש באביזרי מניעה דוגמת: מזרני אוויר אקטיבים דינמיים, כריות אוויר לישיבה ומגני עקב. יש להקפיד  על הגיינה אישית ועל סביבה יבשה ונקיה, להתאים את התזונה, ולנקות את אזור השכיבה והישיבה מחפצים מיותרים.

לסיכום, חשוב לזכור כי פצעים כרוניים אינם מתרפאים מעצמם. פצעים אלו יכולים להישאר מספר שבועות, חודשים ובמקרים מסויימים אפילו שנים.
על מנת לטפל בפצעים אלו יש לנקוט גישה רב מערכתית של טיפול מניעתי, טיפול מערכתי בגוף וטיפול מקומי בפצע.  וכן, יש להסיר את כל הגורמים החיצוניים המעכבים ריפוי פצעים כגון – זיהומים, רטיבות, לחצים, רקמה נקרוטית ואחרים. ולסיום, כדאי שתדעו שבבתי החולים ובקופות החולים ישנו צוות רפואי  – אחיות ורופאים  – מומחה לפצע וכדאי לקבל ייעוץ מקצועי.
 

 

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו