מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

פצעי לחץ – מהם ואיך מתמודדים עמם בתבונה ?

פצעי לחץ הינם כיבים בעור הנגרמים מהפעלת לחץ ממושך על הרקמות הרכות של גופינו – אספקת הדם לאזור פוחתת בשל הלחץ הממושך ועם הזמן הרקמה נפגעת ונוצר הכיב (פצע פתוח).

פצעים מסוג זה מלווים בכאבים חזקים, לעיתים מזדהמים והופכים לפצע עמוק שלא נרפא לאורך זמן. פצעים שלא מטופלים כהלכה עשויים לגרום לנזק חמור ואף למוות.

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414


אוכלוסיות בסיכון

מגיל ינקות ועד קשישים – אנשים בעלי מוגבלות בתזוזה השוכבים לאורך שעות היממה – סובלים משיתוק או חוסר תחושה או מחלה מגבילה אחרת, מנותחים, פגועי גפיים וראש, אנשים שלא יכולים לתקשר,מבוגרים בעלי קושי תנועתי ובעלי היסטוריה משפחתית.
אנשים היושבים לאורך זמן באותה תנוחה – דוגמת נכים המתניידים באמצעות כיסא גלגלים או קשישים בעלי קושי ניידות ונטולי סיוע.


טיפולים מומלצים למניעה ולטיפול בפצעי לחץ

עפ״י NICE – המכון הלאומי האנגלי לבריאות וטיפול המתמחה בין השאר, במתן מענה מיטבי לסובלים מפצעי לחץ, ישנן מספר אפשרויות לטיפול מונע כנגד יצירת כיבים והקלה וריפוי כיבים קיימים. רצוי לשלב בין שיטות הטיפול המוצגות לעיל:

• שינוי תנוחות – שינוי תנוחות הגוף כל 4-2 שעות (לפחות) – שינוי ותזוזה יפזרו למעשה את הלחץ על פני מספר נקודות כך שבכל 4-2 שעות יופעל לחץ על נקודות שונות. חשוב להבין כי שינוי תזוזה שכזה דורש לרוב סיוע חיצוני ע״י אדם נוסף או בעזרת ציוד מותאם להרמה/תמיכה (כמו למשל משטח לשינויי תנוחה – Tergo Glide). 

• ציוד לפיזור הלחץ – לדוגמא: מזרן דינאמי. מזרן שמייצר תנועת גלים ובכך מווסת ומפזר את הלחץ על פני הגוף. התנועה הינה עקבית כך שהלחץ הממוקד והנקודתי המופעל על הרקמות הרכות מנוטרל ע״י שינוי מנח הגוף לעיתים תכופות. למתניידים בכיסא גלגלים קיימות כריות אוויר ייחודיות ויעודיות שיקלו על הישיבה הממושכת ויימנעו היווצרות פצעי לחץ ליושבים לאורך זמן.

 

בעבר היה נהוג למנוע הופעה או הישנות פצעים בעזרת מזרן הקרוי מזרן ביצים או מזרון בועות, אך מזרן זה הוצא משימוש, שכן הוכח כי הוא אינו מסייע לטיפול בפצעי לחץ ובמקרים רבים אף מחמיר את מצב הפצעים, הואיל והרווחים בין ה"ביצים" קטנים מקוטר 10 ס"מ.

חבישות מתקדמות – חבישות מיוחדות המכילות חומרים ייחודיים כגון יוני כסף, קולגן ותאית. החבישות הללו בנויות מפולימרים (הידרופולימרים) המטפלים הן בגורם לפצע כגון זיהום מקומי והן בסימפטומים כגון הפרשות מרובות . החבישות מהוות מעין מחסום ראשוני׳ או ׳קו ראשון׳ כהגנה וטיפול בעור ובפצע ויש חשיבות מרובה לשימוש בהן עפ"י הוראות רופא/אחות מומחים לטיפול בפצעים.


מזרן דינאמי מבית R-Cure Medical

מרבית המזרנים הנמצאים היום בשימוש ועליהם שוכבים מטופלים המרותקים למיטה הינם מזרני קצף דחוסים אשר נותנים מענה חלקי בלבד ובפועל אינם יכולים לסייע במניעה או בטיפול בפצעי לחץ. חברת R-Cure Medical עוסקת זה שנים בייבוא מוצרים ועזרים רפואיים מתקדמים לטובת מניעה וטיפול, מוצרים אלו כולם בעלי תווי תקן מחמירים ובעלי תוצאות רפואיות מוכחות.

המזרנים הדינאמיים מבית R-Cure Medical הינם מזרנים ייחודים בעלי יכולת תנועה מתמדת (תנועת גלים) אשר מסיטה את הלחץ המופעל על הגוף המונח על המזרן. מזרנים אלו מורכבים מגלילים גדולים המאפשרים תנועה חלקה אשר מאפשרת שינוי תנוחה מחד ונוחות מרבית למטופל מאידך. באמצעות מערכת חישה פנימית מתקדמת (Internal Pressure Sensors – IPS ) המזרנים מסוגלים להתאים את תדירות גלי התנועה עפ״י המשקל המופעל על המזרן ונוחות המטופל. תנועת הגלים המתמדת מאפשרת למזרן לייצר פיזור קבוע של הלחץ על פני כלל הגוף ובכך מונעת למעשה את עצירת אספקת הדם לרקמות הרכות ומוודאת מניעת פצעי לחץ וכן הקלה וטיפול במצב של כיבים קיימים. בנוסףֿ, בניגוד למזרנים דינאמיים אחרים המצופים כיסוי קשיח, למזרנים הדינאמיים מבית RCure Medical כיסוי מיוחד וגמיש שמונע היווצרות חיכוכים שעשויים לפצוע ולקרוע את העור. למזרנים של חברת R-Cure Medical יכולת נשיאה מותאמת למטופל. מגוון המזרנים מתאים גם למטופלים במשקלים גבוהים וגבוהים מאוד.
כששינוי התנוחה נעשה בקלות, תדירות שינויי התנוחה יכולה לרדת!

כריות אוויר ייחודיות לטיפול בפצעי לחץ ולמניעתם – אלו כריות שמאפשרות הגנה וטיפול אופטימליים בישיבה וזאת באמצעות פטנט המאפשר לייצר התאמה מיטבית לגוף המטופל. התאמה יכולה להיות או על ידי נטרול נקודות הלחץ באזורי פצעים קיימים, מניעת החלקה של המטופל מהכרית ותמיכה בייצוב הישיבה של המטופל.

משטח לשינוי תנוחה –  משטחים מיוחדים שמאפשרים לבצע שינויי תנוחה בקלות וע"י אדם אחד. מדובר במשטח דק יחסית שמניחים מתחת למטופל, צד אחד חלק מאוד והצד השני סופג נוזלים. לצד המשטח ידיות בנקודות חשובות.
המשטח החלק והשימוש בידיות עוזרים למטפל לעשות שינויי תנוחה, לבצע העברות ולאף להושיב את המטופל בקלות. (לזה יש סרטון באתר)


חבישות מתקדמות להגנה וטיפול בפצע:

Tielle – חבישות מתקדמות המיועדות לספיחת הפרשות, הגנה ושמירה על הפצע בסביבת לחות אופטימלית. ניתן להתאים את החבישה לפצע בהתאם לסוג הפצע, מיקום הפצע, גודל הפצע וכן רמת ההפרשות.
Silvercel – חבישה לטיפול יעיל בפצעים מזוהמים ומפרישים, משחררת באופן הדרגתי, מושהה ומבוקר יוני כסף למיטת הפצע ומטפלת בזיהום המקומי שמעכב את הריפוי.
Cavilon – חומר סילקוני ייחודי היוצר שכבת הגנה שקופה על גבי העור בו עלול להתפתח הפצע. הקאיבלון
שומר ומגן על העור הבריא מפני שפשופים, והפרשות הגוף (שתן, זיעה וצואה). הקאבילון מגן ומטפל בתפרחות חיתולים אצל מבוגרים וילדים. ניתן להתקלח עם הקאבילון ללא החלפה והסרה עד 3 ימים.
• בנוסף לחבישות קיימות טכנולוגיות נוספות כגון טיפול בחמצן מקומי NATROX (נטרוקס) המעניק לפצע "מקור חיים/אנרגיה חדשה" – ה NATROX מזין את הפצע בחמצן מועשר לחות ומאיץ את תהליך הריפוי של פצעים שאינם מתקדמים לריפוי.

 

>> זיהתם פצע לחץ? מהרו לטפל - התייעצו איתנו 03-5329157 >>

 

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו