פצעי לחץ – טיפול ומניעה

מהו פצע לחץ ומהם הסיכונים הכרוכים בו?

פצע לחץ הוא נזק הנגרם לעור בשל היעדר זרימת דם וגירוי של העור על גבי בליטת עצם, במקום שבו העור נמצא זמן רב תחת לחץ של מיטה, כסא גלגלים, גבס או חפץ קשה אחר.

הפצע עלול להיווצר במהירות, לגרום לכאב רב, להזדהם, לגרום להיווצרות נמק בעקבות מות התאים באזור אליו לא מגיע החמצן, להשאיר צלקות, לעכב החלמה בשבועות עד חודשים ואף לגרום למוות. טיפול בפצע לחץ, בכל שלב שהוא, יכול להציל חיים!

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

כיצד נוצר פצע לחץ?

פצע לחץ נוצר בשל לחץ מתמשך שמפסיק את זרימת הדם לאזור מסוים, היעדר זרימת דם תקינה בין הרקמה, העצם ופני העור ומחסור בחמצן בתאי הגוף.

 

מי נמצא בסיכון?

כל אדם, בכל גיל, באחד מהמצבים הבאים:

 • אדם חולה מאוד.
 • אדם המרותק למיטה או לכיסא גלגלים.
 • אדם הסובל מחוסר תחושתיות המאפיינת חולי סוכרת, פגיעה בעמוד השדרה, טרשת נפוצה ועוד.
 • אדם בעל חוסר שליטה בסוגרים.
 • אדם הסובל מעור רגיש ושביר.
 • אדם בעל היסטוריה של פצע לחץ ו/או שלפוחיות.

 

איך מזהים פצע לחץ ומהם הסימנים המוקדמים?

חשוב לזהות את הפצע כאשר הוא מתחיל להיווצר. יש לשים לב למספר אזורים רגישים במיוחד: העקב, הקרסול, עצם הישבן, עצם הירך, עצם העצה והאוזן.

איך מזהים פצע לחץ ומהם הסימנים המוקדמים?הסימנים המוקדמים הם:

 • שינוי בצבע הנורמלי של העור שיכול להיות אדמדם/סגלגל/כחול.
 • שינויים בטמפרטורת העור.
 • שינויים בתחושת העור.
 • דיווח על כאב ו/או חוסר נוחות.

 

ניתן לטפל בפצעי לחץ ולמנוע את התפתחותם!

הדרך הבדוקה והטובה ביותר לטיפול בפצעי לחץ היא מניעת היווצרותם באמצעות שימוש באביזרי מניעה כמו מזרנים, כריות, מגני עקב ומגני מרפקים איכותיים המפזרים את הלחץ על שטח פנים גדול יותר, בשילוב עם מספר פעולות: שמירה על תנועה, שינויי תנוחה תכופים, תזונה נכונה המותאמת לחולה ושמירה על עור נקי ויבש.

חלק מהותי מהטיפול בסובלים מפצעי לחץ נתון בידי בני המשפחה והקרובים אליהם.  נדרשים ערנות מרבית ושיקול דעת לגבי מגוון הטיפולים המתקדמים שיש לפצע הלחץ הספציפי.

שימוש באביזרים למניעת פצעי לחץ ותמיכה טיפולית באמצעותם מהווה חלק בלתי נפרד מהפרקטיקה הרפואית המתקדמת. על פי ועדות קונסנזוס רפואיות (NICE,NPUAP,EPUAP) וארגונים רפואיים העוסקים במניעה ובטיפול בפצעי לחץ, אביזרי מניעה הם חלק בלתי נפרד מהאלגוריתם הטיפולי ההכרחי בפצע  לחץ ולמניעתו.

 

 

מזרנים למניעת פצעי לחץ ולהקלה משמעותית על הסובלים מהם

חשוב להכיר את סוגי המזרנים השונים, המבנה הייחודי להם והתאמת המזרן הנכון והמתאים לחולה. ישנם מזרנים המתאימים לחולים בסיכון גבוה עם פצע עד דרגה 4, וישנם המתאימים לחולים בסיכון בינוני גבוה עם פצע בדרגה 2.

מזרני אוויר דינאמיים:  הינם מזרנים המיועדים לחולים בסיכון בינוני ועד גבוה מאוד ו/או למטופלים עם פצע לחץ קיים. הם בנויים להפחית את הלחץ ולאפשר זרימת דם טובה יותר לעור ולרקמות ומדמים פעולה שעושים כאשר מבצעים שינויי תנוחה. הם בנויים מקבוצת תאים גליליים גדולים מלאים באויר שמתנפחים ומתרוקנים לאט ולסרוגין. המזרנים מחוברים למשאבה מתקדמת בה ניתן להתאים את משקל המטופל ואת קצב ההתנפחות והתרוקנות התאים.

בעבר היה נהוג להשתמש במזרן הקרוי מזרן ביצים או מזרון בועות, אך מזרן זה הוצא משימוש בחו"ל, שכן הוכח כי הוא אינו מסייע לטיפול בפצעי לחץ ובמקרים רבים אף מחמיר את מצב הפצעים.

תכונות חשובות נוספות: איכות הכיסוי של המזרן ויכולתו למנוע רטיבות, כוחות חיכוך וכוחות גזירה, מבנה תאי האוויר, עובי המזרן, המשקל אליו הוא מתאים, פעולת משאבה שקטה שאינה פוגמת במנוחתו של המטופל ועוד.

מזרנים סטטיים: עשויים מתי אוויר לא משתנים, ספוג עם זיכרון או ג'ל. במזרנים אלו הלחץ מתפזר על פני שטח פנים גוף גדול יותר בשל שקיעה של הגוף לאורך המזרן. מזרנים אלו מתאימים לרוב לחולים בסיכון נמוך עד בינוני.

מזרנים למניעת פצעי לחץ ולהקלה משמעותית על הסובלים מהם

 

כריות למניעת פצעי לחץ

חלק מהטיפול בחולים סיעודיים הינו העברתם ממצב שכיבה למצב ישיבה. לשינויי התנוחה לישיבה יש חשיבות רפואית, אך יחד עם זאת, במצב ישיבה נוצר באזור הישיבה לחץ אשר עלול להוביל להתפתחות פצע לחץ. במקרה זה הפתרון הוא כרית אוויר מתקדמת המפזרת את הלחץ על שטח פנים גדול יותר. קיימות כריות אוויר המאפשרות בידוד של פצע הלחץ כך שלא יבוא במגע עם חומר כלל.  תכונות נוספות של כריות מתקדמות הן מבנה ו/או יכולת התאמה לאנטומיה של החולה כדי למנוע החלקה, שפשוף ירכיים זו בזו ו/או ישיבה עקומה.

כריות למניעת פצעי לחץ

 

 

 

 

 

 

מגני עקב למניעת פצעי לחץ

עקבים הינם המיקום האנטומי השני בשכיחותו להתפתחות פצע לחץ. מחקרים קליניים מבוקרים כמו גם המלצות מנחות לטיפול בפצעי לחץ בעקב ממליצים על הגנה באמצעות מגני עקב ייחודיים.

מגני עקב יעילים מפחיתים את הלחץ על החלק הקטן של העקב באמצעות חלוקתו לאזור רחב יותר ומכאן  הקטנת הלחץ המופעל על סנטימטר רבוע. החלק הפתוח מתחת לעקב מאפשר הגנה על העקב לטובת חבישות ו/או מכשירים וכתוצאה מכך ניתנת אבחנה ישירה ומישוש של העקב.

בנוסף, מגני עקב יעילים תומכים בכף רגל למניעת התכווצותו של גיד אכילס (Achilles Tendon) ומונעת צניחה של כף הרגל. במגני עקב איכותיים, החלק החיצוני עשוי מבד טריקו המאפשר למגן העקב להחליק בקלות על רוב המשטחים עליהם הרגל מונחת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הציוד המתקדם הוא רק אחד ממספר פעולות שיש לנקוט להגן ולטפל בפצעי לחץ. יש להקפיד על כללים נוספים:

שמירה על תנועה:

 • ישיבה נכונה בכיסא.
 • ביצוע שינויי תנוחה באופן תדיר בזמן שכיבה במיטה ובזמן ישיבה. הפרוטוקולים הרפואיים ממליצים על שינויי תנוחה מדי שעתיים.
 • הימנעות מגרירה על המיטה.
 • ביצוע פעילות פיזית קבועה

הקפדה ודאגה לעור:

    עדכון הגורם המטפל על כל כאב באזור עם עצמות, בכל מקרה של אדמומיות, שלפוחית או עור סדוק.
    שמירה על העור ועל מצעים נקיים ויבשים.
    החלפת בגדים ומצעים לחים.
    שימוש במשחות ובחבישות מגנות.

תזונה מאוזנת:

 • נטילת תוספי מזון לפי מרשם.
 • שמירה על ערכי סוכר תקינים אצל חולי סוכרת.
 • היוועצות בדיאטנ/ית.

הפתרון בדרך אליכם: חברת R-Cure Medical מעמידה לרשותכם ניסיון מצטבר, ידע ומגוון רחב של אביזרים המסייעים במניעת פצעי לחץ ובטיפול בהם.

אם אחד מיקיריכם סובל מפצע לחץ או מצוי בסיכון, התקשרו עכשיו  וקבלו מאיתנו מידע אמין, מקצועי ואיכותי למציאת פתרון לבעיה.

ההתייחסות היא אישית לכל מטופל וכוללת ראייה מקיפה, רב מערכתית ומהירה.

זכרו: פצעי לחץ עלולים להוביל למוות. יש לטפל בהם באופן המהיר והיעיל ביותר, כדי למנוע כאב וסבל מיותרים.

 

הצוות המיומן של אר-קיור מדיקל ממתין לשיחת הטלפון שלכם 03-5329157

 

 

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו