מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מוצרים קשורים

גירוי עור סביב סטומה

אלפי מטופלי סטומה חיים בישראל ומשתדלים לאפשר לעצמם אורח חיים תקין ואיכותי ככל שניתן. קאבילון מאפשר לאלפי חולים להגן על העור סביב הסטומה מפני הפרשות חומציות ופצעים קשים.

>> למידע נוסף על CAVILON להגנה על העור >> 03-5329157 

מה זה סטומה?

סטומה זהו פתרון ניתוחי אשר במהלכו מסיטים את פתח המעיים מפי הטבעת ויוצרים פתח מלאכותי בדופן הבטן לצורך ניקוז צואה ושתן. אל הפתח מחוברת שקית הפרשות חיצונית אשר אינה גלויה לעין ומטרתה לאגור את ההפרשות. ניתן להבחין בשני סוגים של סטומה, האחת קבועה והשנייה זמנית. במקרה הזמני תבוצע הפרוצדורה במקרה בו המעי זקוק למנוחה תפקודית ולפרק זמן המיועד להחלמה. במקרה הקבוע תבוצע הפרוצדורה לאחר פגיעה חמורה במעי כמו טראומה או סרטן המעי. בשני המקרים לאנשים עם סטומה אין שליטה על היציאות שלהם, מה גם שהם אינם יכולים להתאפק או חשים צורך להתפנות. 

 

כמה מטופלים יש בישראל?

בישראל לבדה חיים כיום אלפי מטופלים עם סטומה, כ-6,000 בקירוב, מקשת רחבה של גילאים, גברים, נשים וילדים. לרוב ניתוח סטומה נעשה בעקבות מחלות מעיים כגון סרטן המעי או קרוהן או לאחר תאונת דרכים או טראומה לגוף אשר בעקבותיהן נפגעה פעילות המעי. מדובר בפתרון אשר מהווה אלטרנטיבה אמיתית, עם זאת מדובר בשינוי משמעותי הדורש הסתגלות פיזית ונפשית לצד שינוי באורח החיים.

 

מתי צריך לעבור ניתוח סטומה?

ישנם מקרים רבים בהם יוחלט על ביצוע פתח ניקוז בדופן הבטן כמו למשל במקרים הבאים:

  • במקרים של סיבוכים במחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס
  • במקרים של מחלות מולדות כמו מחלת הירשפרונג הנדירה
  • במקרה של מחלת הסעפת הגורמת להיווצרות כיסים בדופן המעי
  • במקרים של הידבקויות או פיתולים של המעי
  • בעת ריבוי פוליפים
  • במקרים מסכני חיים כמו למשל חסימת מעיים
  • כאשר יש גידולים סרטניים במעיים או סוגי סרטן אחרים ולהם סיבוכים הדורשים הסרת חלק מהמעי
  • במקרים של טראומה או פציעה חמורה
  • במקרה שתאונת דרכים פגעה בפעילות המעיים הטבעית

בעזרת סטומה מחובר המעי לדופן הבטן וכך מאפשר לאזור הפגוע להחלים ובמקרים קשים יותר, מסייע למטופלים להמשיך לקיים אורח חיים שגרתי, עד כמה שניתן.

 

אילו אנשי מקצוע מטפלים בסטומה?

ניתוח סטומה מבוצע על ידי כירורג מומחה. עם זאת לפני הניתוח עצמו והמפגש עם הרופא, על החולה יהיה להיפגש עם אחות מתאמת בבית החולים ולה הכשרה מיוחדת לטיפול בסטומה. האחות תלווה את המטופל לכל אורך הדרך, החל בסימון מיקום הסטומה ועד מתן ייעוץ והדרכה לאחר הניתוח. לאחר השחרור מבית החולים ולאורך הימים הראשונים בבית, המטופל יזכה לליווי מטעם אחות סטומה מקופת החולים.

 

איך שומרים על איכות חיים עם סטומה?

לאחר ניתוח סטומה המטופלים מתמודדים עם מצב לא פשוט, שכן דופן בטנם מחוברת לשקית הפרשות באופן קבוע או זמני. התמודדות מסוג זה הנה מאתגרת, הן טכנית והן נפשית מכיוון שהשקית דורשת החלפה יומיומית. יתרה מכך לניתוח ישנה השפעה על תחומים רבים ובכוחו להשפיע על אורח החיים במידה משמעותית. לכן כדי שיתאפשר למטופל לקיים אורח חיים תקין ולשמור על איכות חייו קיימת חשיבות רבה לשימוש בציוד איכותי ומותאם אישית.

כיום חלה התקדמות גדולה מאוד בתחום וישנם מוצרים רבים אשר מקלים על ההתמודדות החל במגני עור, דרך טבעות אטימה ועד לקאבילון המהווה את הבשורה האחרונה בתחום התכשירים לעור. על כן אלפי האנשים ולהם סטומה, יכולים לנהל אורח חיים תקין כמעט לחלוטין ולא לוותר על טיסות לחו"ל, פעילות גופנית ואף הקמת משפחה.

 

איך קאבילון מסייע לסטומה?

למרות קיומם של פתרונות מתקדמים שנועדו להקל על ההתמודדות עם סטומה, אחוז גבוה מבעלי הסטומה סובל מתופעות לוואי שונות כגון אודם, גירוי בעור, כאבים ודלקות. זאת בשל סיבות מגוונות ביניהן: דליפות נוזלים באזור, היגיינה לקויה, זיהומים, רגישויות, הזעה, טיפולים כימותרפיים ואף תזונה לא טובה. היות ולאזור סביב הסטומה יש תפקיד חשוב בשמירה על איכות החיים יש לבודד את העור ולשמור עליו כמה שיותר יבש ובריא ולשם כך הקאבילון הוכח קלינית כיעיל מאוד.

קאבילון משמש כשכבת חיץ סיליקונית שקופה וגמישה המגנה על העור סביב הסטומה למשך 72 שעות וכולל נוסחה ייחודית אשר עמידה בפני מים ומתפוגגת מעצמה כעבור 3 ימים. היות ומדובר במוצר היפואלרגני הנטול אלכוהול, ריח, לטקס וחומרים משמרים, הוא מתאים לשימוש גם על עור אשר נחשף באופן קבוע ללחות והפרשות חומציות, כמו בפצעי סטומה. למעשה, גם אם העור כבר מגורה, התזה קבועה של קאבילון והפרדת העור מההפרשות החדשות, תאפשר לעור סביב הסטומה להחלים. 

את התכשיר ניתן לרכוש בסופר פארם ללא מרשם רופא או בבתי המרקחת של קופת חולים מכבי, לאומית ומאוחדת עם מרשם רופא או אחות.


בריאות שלמה!

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו