מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

הכירו את המאפיינים הבסיסיים של כיסא גלגלים

באתר של אר- קיור מדיקל מוצע מבחר גדול של כיסאות גלגלים ידניים וממונעים, לילדים ועד לאנשים כבדי משקל, כיסאות גלגלים קלי משקל, ועוד. לכל הכיסאות האלו יש מבנה בסיסי החוזר עצמו, ולצידו תכונות ספציפיות ההופכות כל כיסא למיוחד במינו. במאמר הזה נתמקד בשלד, בגלגלים ובמשענות של כיסאות גלגלים.

 

מבנה השלד של כיסא גלגלים

 

השלד של כיסא גלגלים הוא למעשה המסגרת והתשתית שלו ותפקידו להעניק מבנה חזק ויציב התומך בגלגלים ובמושב. השלד ממוקם מתחת למושב של הכיסא ואליו גם מתחברים הגלגלים. לרוב הוא יהיה עשוי מפלדה אבל גם יכול להיות עשוי מאלומיניום, בעיקר כשמדובר בכיסאות קלי משקל. כיום השלד קיים בעיצובים שונים, עם ציפוי של כרום ובצבעים שונים, המאפשרים בחירה טובה יותר לפי העדפות אישיות. בנוסף, מתחת לשלד מותקן צלב תומך, המאפשר לקפל את הכיסא לממדים קטנים, כאשר בכיסאות גלגלים לכבדי משקל הצלב לרוב יהיה כפול.

 

מאפייני הגלגלים של כיסא גלגלים

 

מרכיב בסיסי נוסף בכיסאות גלגלים הם כמובן הגלגלים, המעניקים לכיסא את הניידות שלו. לכל כיסא יש ארבעה גלגלים, שניים קדמיים ושניים אחוריים, כאשר במרבית הדגמים הגלגלים האחוריים יהיו יותר גדולים והם אלו שאחראיים על תנועת הכיסא. זאת בעוד שהגלגלים הקדמיים יהיו לרוב אחראיים על פעולות של תמרון.

 

מלבד זאת, בכל גלגלי הכיסאות יש צמיגים, חישוקים ובלמים:

  • צמיגים- זהו הרכיב המקשר בין הגלגל לפני השטח ואחראי על תפיסה טובה של הקרקע. מרבית צמיגי כיסאות הגלגלים בימינו עשויים מחומר מסוג PU שלא סובל מתקרים, ושיש לו יכולת טובה לבלימת זעזועים.
  • חישוקים- החישוקים הם משטחים מעוגלים המשמשים להנעת כיסא הגלגלים, ולרוב יהיו מחוברים לגלגלים האחוריים בצידם החיצוני באמצעות חישורים. החישוק מסתובב על ידי המשתמש וכך גורם לגלגלים לנוע בכיוון ובמהירות מבוקשת. הוא עשוי מחומר קל משקל וחזק.
  • בלמים- בכל כיסא יש בלמים הנועלים את הגלגלים ומונעים את תנועתם, למשל בעת עצירה או בעת ירידה או ישיבה על הכיסא. הבלמים מוצעים בשוק בדגמים שונים, הם ממוקמים על הגלגל ויש להם מנוף המשמש לבלימה.

 

מושבים של כיסאות גלגלים

 

גם המושב של כיסא הגלגלים הינו מרכיב בסיסי, היוצר קשר ישיר בין גופו של המשתמש לבין הכיסא. בתור שכאלו, יש חשיבות רבה לתמיכה ולנוחות שהמושבים מספקים, באופן המתאים לצורכי המשתמש. הנוחות ניכרת בין היתר בזווית של המושב ובאפשרות להתאימה לתנוחה ולפעילות שמבצעים, בין אם מבקשים לשנות תנוחות ישיבה, לעסוק בספורט עם מושב בזווית שלילית, לשכב על הכיסא, לשבת בזווית מוטה לאחור מחשש לנפילה, ועוד.

 

המושב עצמו עשוי מחומר חזק וגמיש, שקל לנקות אותו ושאינו מאבד את הצורה המקורית שלו. לרוב הוא יהיה מצופה בחומר דמוי עור, שעליו ניתן להניח כריות ישיבה מסוגים שונים. בנוסף, ניתן למצוא מושבים עם רצועות המאפשרות למתוח את המושב, וכך להתאימו באופן מלא למאפייני וצרכי המשתמש.

 

מעבר לכך, מושבים מוצעים בשוק במידות רוחב ועומק שונות, החל ממידות סטנדרטיות של רוחב מושב הנעות בין ארבעים לארבעים וחמישה ס"מ,  דרך מידות לילדים עם מושבים ברוחב של עשרים וחמישה עד שלושים וחמישה ס"מ, ועד מושבים ברוחב של כשישים ס"מ לאנשים כבדי משקל.

 

מרכיבים נוספים בכיסאות גלגלים

 

מלבד השלד, הגלגלים והמושב יש בכיסא גלגלים מרכיבים חשובים נוספים וכוללים משענות לידיים וידיות מסעד שהן לרוב מרופדות, מתכווננות וניתנות לפירוק. כמו כן, ניתן למצוא כיסאות עם משענות לראש, משענות לשוקיים עם מפריד ברכיים, חגורות קשירה, רגליות לרגליים, ידיות למוביל הכיסא, רגליות למניעת התהפכות ועוד.

 

לפרטים נוספים על כיסאות גלגלים ולסיוע מקצועי בבחירתם, הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל שישמח לעזור.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו