לא תאמינו עד כמה מהר יכול להתפתח פצע לחץ

כאשר אנשים נופלים לתרדמת או טשטוש הכרה בשל מצבים רפואיים שונים, לרוב הצוות הרפואי והמשפחה יתעסקו בגורם לתרדמת ובהשלכותיה, יחד עם זאת כדאי לדעת שבמצב זה, שהאדם נמצא בשכיבה סטטית ללא היכולת לזוז ולתקשר, הינו בסכנה מיידית לפתח פצע לחץ, שההחלמה ממנו ארוכה וקשה ביותר.

רובנו מכירים את כריסטופר ריב כשם נרדף לסופרמן,דמות הקומיקס הכול יכולה מסרט הקולנוע שיצא ב-1978 לאקרנים.

אך לעיתים המציאות טופחת על פנינו, ובשנת 2004 נפטר ריב בגיל 52 בלבד.

בשנת 1995 השחקן נפצע במהלך רכיבה על סוס, ונותר משותק מהצוואר ומטה ללא יכולת להזיז את גפיו. על אף הפציעה הקשה שחווה, במסגרתה רוסקו גם חלק מחוליות עמוד השדרה שלו, ריב היה פעיל בקולנוע והשתתף
במספר הפקות וכן, עסק רבות בסיוע לאנשים כמותו, הסובלים משיתוק ואף הקים קרן ייעודית על שמו לצורך כך.

מהי סיבת המוות? פצעי לחץ

בשל חוסר יכולתו של ריב להזיז את גופו, נוצר פצע לחץ על עורו אשר סירב להירפא ובסופו של דבר הזדהם והוביל לפטירתו של השחקן.


פצע לחץ הוא סוג של פצע קשה ריפוי, כלומר פצע שאינו נרפא גם כעבור פרק זמן ממושך (שבועיים- שלושה).
פצעי לחץ נוטים להתפתח כאשר רקמה רכה נדחסת בין בליטה גרמית לבין משטח קשיח למשך זמן ארוך.

פצעי לחץ, לרוב, ממוקמים בחלק האחורי של הגוף כאשר מרביתם ממוקמים באזור האגן.
מחקרים שנערכו בעולם מצביעים על כך ש-3.8% מכל מאה אלף איש סובלים מפצעי לחץ.
בשל חוסר מודעות רבים מהחולים אינם מטפלים בפצעים וכתוצאה מכך מצבם מתדרדר וחלקם אף מתים
ממקרים של פצעי לחץ שהזדהמו, כפי שקרה לכריסטופר ריב.

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

סיפור דומה קרה לפני כמה שנים לשחקן הכדורסל לאמר אודום. הוא איבד את הכרתו והיה בתרדמת במשך 3 ימים. 

רוב הציבור התרכז במצבו של השחקן לאחר שיתעורר מהתרדמת, אבל מה שהציבור לא ידע הוא, שאחת הבעיות הקשות שאנשים המרותקים למיטה נחשפים אליה היא הסכנה בהיווצרות פצעי לחץ על הגוף בשל חוסר היכולת לזוז.

כדי למנוע התפתחות פצעי לחץ בשלב ראשון צריך לשנות את תנוחתו של האדם המורדם מידי שעתיים לפחות או לוודא שהצוות הרפואי משנה את תנוחתו. בשלב שני צריך להשכיב את האדם על משטח תומך למניעת פצעי לחץ - כדוגמת מזרן אוויר אקטיבי דינמי.

במקרה של אודום, בשל גודלו הייחודי, 2.05 מטרים ומשקלו אפשר לשער שהצוות הרפואי לא היה מסוגל להרימו ולשנות את התנוחה שלו לעיתים כה קרובות. קרוב לוודאי שהשחקן שכב על מזרון למניעת פצעי לחץ אחרת היה מפתח פצעי לחץ קשים שזמן הטיפול וההחלמה מהם יכול לארוך מספר שבועות, חודשים ואף שנים.

 

מזרן אוויר אקטיבי לפצעי לחץ

כיצד נוצר פצע לחץ 

פצע לחץ נוצר כתוצאה מלחץ שמופעל על העור לאורך זמן ומונע זרימת דם תקינה. האזורים המועדים לכך בגוף הינם אזור הישבן ועצם הזנב, העקב והקרסול, הגב התחתון ועצם הירך ואפילו האוזניים. במידה והפצע אינו מטופל, עלול להתפתח זיהום קשה, שגורם להרעלת מערכת הדם, שאף יכולה להוביל למוות.

 

 

מזרן אוויר אקטיבי לפצעי לחץהחיפזון מהשטן? הפעם לא

 

ישנו ביטוי ידוע שאומר שהחיפזון מהשטן, אך במקרה של פצעי לחץ - החיפזון מציל חיים.


בעבר נהגו לחשוב שפצעי לחץ נוצרים בהדרגה – כלומר, ראשית נוצר פצע לחץ בדרגה 1 וללא טיפול הוא מתדרדר לדרגה 2, לאחר מכן לדרגה 3 וממשיך לדרגה 4.

אולם כיום ידוע, שבמידה ולא משתמשים באמצעי מניעה דוגמת מזרון לטיפול בפצעי לחץ מהרגע שאדם מרותק ואינו יכול להזיז את עצמו מרצונו, המצב עלול להידרדר תוך שעות ספורות.

מזרן אוויר אקטיבי לפצעי לחץ

דרך טובה לתאר זאת היא אם תחשבו על פצע לחץ כהר געש. הר הגעש רוב הזמן רדום, אך כאשר הוא מתפרץ, הלבה מחריבה ברגע אחד את כל אשר סביבה. כך גם בפצע לחץ – במצב שבו האדם אינו מסוגל לזוז כלל - מתקיימת פעילות תת עורית מסוכנת שאנו לא מודעים אליה.

בשל הלחץ המופעל על הגוף משכיבה על מזרן לא מתאים, תוך 4 שעות המצב יכול לעבור מכתם אדום - סגול שנראה לא מזיק למצב בו העור נקרע וקורס לתוך הגוף, דבר שמוביל ליצירת פצע לחץ פתוח, מכאיב מאוד ולא אסתטי.



"אילו ידענו..."
הבעיה בתופעת פצעי לחץ היא שאנשים רבים לא מכירים את המצב הרפואי הזה ולא יודעים שהזמן עובד לרעתם. עתה שיש בידכם את המידע, תוכלו לשנות את גורלו של אדם הקרוב לכם המרותק מסיבה כלשהי למיטה אם בשל ניתוח, שבירת אגן או חוסר הכרה - ולהתמגן בזמן.

חשוב לזכור - זה לא הזמן לחכות יום, יומיים או שבוע עד שתגיעו שוב לבקר את אבא או את אמא בבית או בבית החולים. אומנם פצע לחץ יכול להיווצר תוך כמה שעות, אבל ההחלמה אורכת חודשים רבים.


אל תדחו ליום אחר, התקשרו אלינו היום בטלפון: 08-6386412

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו