מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

כף רגל סוכרתית - טיפול ומניעת פצעים

מגיפת הסוכרת

סוכרת היא מגפה כלל עולמית ושיעור התחלואה בה נמצא בעלייה מתמדת.  ישראל מדורגת במקום ה-38 בטבלת הסוכרת העולמית, קצת אחרי אוסטרליה ובריטניה.  על בסיס רשם הסוכרת הלאומי בישראל, קרוב ל-550 אלף איש חולים בסוכרת ועוד מספר דומה (כ-550 אלף), בשלב טרום מחלה. רוב החולים בישראל סובלים מסוכרת מסוג 2.

מחלת הסכרת מאופיינת ברמות סוכר גבוהות מידי בדם. סוכרת היא מחלה כרונית רב מערכתית הפוגעת בכלי הדם ובתאי העצב של איברים שונים ובתפקודם. בחלק מהמקרים נגרמת פגיעה לתאי העצב. על הרקע הזה מתפתח אצל האדם חוסר תחושה בגפיים (היעדר תחושה מגנה), המכונה גם נוירופתיה סוכרתיתמשמעות הדבר היא שיכול אדם סוכרתי להיחתך, לדרוך על עצם חד או לקבל כוויה ולא לחוש בכך.

ע"פ הלמ"ס, למעלה מ- 50% מחולי הסוכרת מסוג 2 בישראל, ילקו במהלך המחלה בנוירופתיה סוכרתית,  ולפיכך נתונים בסיכון לפתח פצע בכף הרגל.

סיבוך נוסף הוא פצע לחץ, שכן, חולי הסוכרת סובלים מעיוותים באצבעות הרגליים ובכפות הרגליים. בשל העיוות נוצרים אזורי לחץ שלא קיימים בכף רגל בריאה, ועלולים להביא להיווצרות פצעי לחץ.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

על רגל אחת - פצע בכף רגל ס​וכרתית 

הסיכון של חולה סוכרת לפתח פצע במהלך החיים נע בין 15-25%. אצל כרבע מהחולים הפצעים לא יחלימו. אצל עד 28% יסתיימו בקטיעה ואף במוות.
חשוב לדעת: על ידי מניעה ראשונית וטיפול מהיר וטוב אפשר למנוע יותר מ-40% מהקטיעות.

סוכרת היא מחלה של כלי הדם הקטנים. הפגיעה בכלי הדם הקטנים בגפיים מביאה לזרימת דם ירודה, כך שפחות חמצן מגיע לפצע וגם פחות תאי דם לבנים, המסייעים לריפוי.

לפיכך במידה ומתפתח פצע, סוכרת היא גורם המעכב ריפוי.

פצע סוכרת מוגדר בד"כ כפצע כרוני קשה ריפוי "שנתקע" ולא מתקדם להחלמה.

 

זיהום בפצעים בכף רגל סוכרתית

פצע בכף רגל של חולה סוכרת עלול להזדהם בקלות, בשל אפשרות לחדירת חיידקים, אי יכולת מספקת של הגוף להילחם בזיהום וחוסר תחושתיות של החולה.
זיהום נוטה לסבך את מרבית הפצעים הסוכרתיים ובמקרים קיצוניים אף מביא לקטיעה.
למעשה, מעל 60% מקטיעות הגפיים שלא עקב פציעה נובעים מסיבוכי סכרת.

ריפוי של פצע סוכרתי הוא תהליך מורכב, ובדרך כלל ארוך. יש לערב גישה הוליסטית רב מערכתית וטיפול מקומי. יש לטפל בפצע מיד כשהופיע, אבל הכי חשוב וכדאי למנוע את הפצע מלכתחילה.

 

10 הכללים לשמירה על כף רגל סוכרתית

 • להתאים לחולה סכרת נעל נוחה ורחבה.
 • לקבוע בדיקה תקופתית אצל אחות קופת חולים.
 • להקפיד על בדיקה שגרתית ויומיומית של כף הרגל.
 • שמירה על היגיינה של כף הרגל, ומריחה תכופה של קרם לחות.
 • בדיקת טמפ' המים בעת רחצה.
 • חיתוך ציפורניים בקו ישר.
 • הימנעות מהליכה ברגליים יחפות.
 • טיפול מהיר ומיידי בכל פצע אצל איש מקצוע מומחה.
 • תזונה מותאמת לחולי סכרת.
 • איזון ערכי הסוכר בדם ע"י פעילות גופנית
   

תתחיל ברגל ימין - לנו יש פתרון בשבילך!

טכנולוגיה חדשה לשימוש ביתי (נטרוקס NATROX®), המעוצבת כגאדג'ט קטן הנישא על גוף המטופל, מעשירה את הפצע בחמצן ולחות ומביאה לכדי ריפוי מהיר. טיפול מהיר כזה עשוי למנוע סיבוכים רפואיים, סבל וכאב.

מערכת נטרוקס מתאימה לטיפול בפצעים סוכרתיים, בכיבים ורידיים, בפצעי טראומה, בפצעי ניתוח שאינם נסגרים ועוד. יעילות הטיפול הוכחה בשורה של מחקרים קליניים. הטכנולוגיה זמינה למבוטחי מכבי וכללית (במרפאת פצע בביה"ח בילינסון) בהפניית רופא, וכן ע"י "מרפא לפצע"  

 

אופן פעולת הנטרוקס

מחסור בחמצן נמנה עם  הסיבות העיקריות לכך שלפצעים מסוימים יידרש זמן רב להירפא. בפצע "נקי" הגוף זקוק לכ-20% תוספת חמצן. בפצע מזוהם לתוספת חמצן של כ-50%. בפצעים סוכרתיים, או כיבים הנובעים מאי ספיקת ורידים, כלי הדם אינם מספקים די חמצן, והכיבים לא מחלימים, לעיתים גם לאחר טיפול מקומי בשטיפות ובחבישות מתקדמות.

בפצעים על רקע סוכרתי הקשים במיוחד לריפוי בשל פגיעה בכלי הדם, הטיפול בחמצן מקומי יכול לתת מענה כשכל שאר הטיפולים נכשלו, ואף יכול לסייע במניעת סיבוכים וקטיעות.

טכנולוגיית נטרוקס מורכבת מ"מחולל חמצן" קטן, המזין את הפצע ישירות בחמצן טהור ובלחות. ניתן לשאת את מחולל החמצן על המותניים, על הרגל או בכיס. המכשיר קטן ודיסקרטי, אינו רועש, וניתן לשימוש גם בלילה לטיפול רציף

חבל על הזמן! זמן הוא נושא קריטי בטיפול בפצעים, במיוחד על רקע סוכרת. 

חשוב מאוד לאתר את הפצע שהתפתח עוד בשלב המוקדם שלו על מנת לעלות את הסיכויים לרפא את הפצע לחלוטין.

>> מעוניינים בפרטים נוספים על טיפול בחמצן מקומי – NATROX? דברו איתנו >>

 

לקוחותינו