מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

חיים עם סטומה

אלפי בני אדם בישראל חיים עם סטומה – פתח מלאכותי בדופן הבטן המיועד לניקוז צואה או שתן לשקית הפרשות אל מחוץ לגוף. ניתוח הסטומה מתבצע במקרים של סיבוכים במחלות דלקתיות של המעי כמו קרוהן וקוליטיס, הידבקויות ופיתולים של המעי, ריבוי פוליפים, גידולים סרטניים במעיים וטראומה או תאונת דרכים אשר גרמו לפגיעה במעיים. חיבור המעי לדופן הבטן מאפשר לאזור הפגוע או החולה לנוח ולהחלים.
מאז פיתוחה של השקית הראשונה לפני 57 שנה על ידי אליס סורנסון, אחות במקצועה, שפעלה במטרה לעזור לאחותה בת ה-32, חלה התקדמות משמעותית המאפשרת למאות בני אדם המצטרפים למעגל זה לנהל חיים תקינים כמעט לחלוטין: ממגני עור איכותיים דרך טבעות אטימה מתקדמות ועד ה-Cavilon, הבשורה האחרונה בתחום התכשירים לעור פגוע.

 

>> חיפשת רופא / אחות מומחים לטיפול בפצע? התקשרו עכשיו >> 08-6386414

 

לצאת מהסיבוך

על אף הפתרונות שהביאה הקידמה, 65% – 85% מבעלי הסטומה סובלים מתופעות לוואי הבאות לידי ביטוי בגירוי, אודם, כאב ודלקות בעור באזור המטופל. בקרב 44% – 60%, הסיבוך הראשון מופיע כחודש עד שלושה חודשים לאחר הניתוח, כ-2.5 ס"מ מסביב לסטומה.

דליפות נוזלי סטומה ויציאות מעיים באזור מהוות גורם מרכזי לגירויי עור ופצעים, אולם ישנם גורמים נוספים לכך, בהם היגיינה לקויה ואי הקפדה על החלפת מגן העור בזמן, זיהום זקיקי השיער, רגישות לדבק או מאכלים, הזעה בעור שמתחת לשקית, שימוש בציוד ובתכשירים לא מתאימים, טיפולי כימותרפיה והקרנות ואף תזונה לקויה.

 

 

עור תקין מסביב לסטומה מהווה תפקיד חשוב בשמירה על איכות החיים.

במחקר חדש שנערך לאחרונה נבדקה יעילותם של מספר תכשירים בבידוד העור. מהמחקר עולה כי תכשיר ה-Cavilon השיג את התוצאות הטובות ביותר – בתפרחת חיתולים בתינוקות, בקרב מטופלים בהקרנות ואצל בעלי סטומה.

מריחת קאבילון על העור, יוצרת שכבת בידוד דקה המגנה על העור. יעילותו מוכחת במצבים שונים:

  • עור חשוף באופן מתמשך וקבוע לרטיבות ולחות כמו בפצע סטומה, פצע כרוני ואי שליטה בסוגרים.
  • אדמומיות כתוצאה מתפרחת חיתולים אצל תינוקות מעל גיל חודש.
  • אדמומיות וכאבים בעקבות התפתחות פצע לחץ.
  • כאבים בשל הרחבת שולי הפצע עקב לחות יתר.
  • כווייה או גירוי קשה בעור לאחר הקרנות.

 

ידע הוא כוח

היכרות עם שלל האפשרויות העומדות לרשותכם והתאמתן לאורח חייכם ולהעדפותיכם האישיות היא המסלול הנכון לשיפור איכות החיים.

 

ניתן להשיג בבתי המרקחת של מכבי, לאומית ומאוחדת עם מרשם רופא/אחות או ברשת סופר פארם ללא מרשם.

 

 

לקוחותינו