מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

על כסאות גלגלים ממונעים

תאריך פרסום: ינואר 2024

 

כסאות הגלגלים מהווים עולם ומלואו של סוגים ודגמים, מה שמאפשר התאמה מרבית לצרכיהם המשתנים של המשתמשים. אחת הקטגוריות העיקריות בתחום זה הינה של כיסאות גלגלים ממונעים המתאימים בעיקר לאנשים שמסיבות שונות אינם יכולים להניע עצמאית את כיסא הגלגלים הידני.

 

 

כיסא גלגלים ממונע - מה זה אומר בעצם?

 

תחת הכותרות של כיסאות גלגלים ממונעים ניתן למצוא שורה ארוכה של דגמים בעלי מאפיינים שונים. עם זאת, בניגוד לכיסאות הידניים, כיסא גלגלים חשמלי מגיע עם מנוע מובנה האחראי על הנעת הגלגלים. המנוע עצמו מופעל על ידי סוללה חזקה נטענת, כאשר המשתמש יכוללכוון ולנווט את הכיסא באמצעות מערכת היגוי, המבוססת לרוב על ג'ויסטיק נוח ואינטואיטיבי לתפעול.

 

מבחינה מכאנית, הכיסאות נבדלים זה מזה בעוצמת המנוע, הקובעת בין היתר את יכולתו של הכיסא להתמודד עם אתגרים (כמו נסיעה בעלייה עם משקל כבד), וכן את מהירותו של הכיסא שהיא בדרך כלל גבוהה יותר מזו של כיסא ידני. בנוסף, הכיסאות נבדלים זה מזה בסוג ההנעה שיכולה להיות מרכזית, הנעה קדמית, הנעה אחורית והנעה משולבת, וקיימים הבדלים נוספים כגון סוג וחוזק הסוללה, מה שמשפיע על טווח הנסיעה האפשרי, על תכיפות הטעינה, על משך הטעינה וכדומה.

 

 

מי זקוק לכיסא גלגלים ממונע

 

כאמור, כיסאות גלגלים ממונעים מתאימים לאנשים יחסית עצמאיים, כלומר כאלו שיכולים להתנייד לבדם עם הכיסא, מבלי שיהיו תלויים במלווה. יחד עם זאת, אלו גם אנשים שמסיבות שונות אינם יכולים להניע כיסא גלגלים באופן ידני, למשל עקב שיתוק, ניוון שרירים, אירוע מוחי, פגיעה נוירולוגית או בעמוד השדרה, קשישים ועוד.

 

 

מהם היתרונות שמעניקים כסאות גלגלים חשמליים

 

היתרון העיקרי של כיסא גלגלים ממונע הוא יכולת התניידות לאנשים הסובלים ממוגבלויות שאינן מאפשרות הנעה עצמאית של כיסא ידני. בתוך כך, לכיסאות הגלגלים הממונעים יש מספר יתרונות מובהקים, המשתנים גם בהתאם לדגם הכיסא הנבחר.

 

בין היתר, הכיסאות מאפשרים שינוי זוויות של הטיית הגוף קדימה ואחורה, מספקים תמיכה מצוינת לחלקי הגוף השונים, מתאימים גם לאנשים כבדי משקל, יש להם מושב אורתופדי והם נוחים מאוד לתפעול. חלקם של הכיסאות גם מתקפלים למימדים יחסית קומפקטיים, חלקם מסוגלים לטפס במדרגות ולנסוע על משטחים לא סלולים, וכמו כן יש כיסאות מאושרים לטיסה, כיסאות עם מנגנון האטה למניעת החלקה, וכיסאות עם מגבלת מהירות ניתנת לכוונון.

 

כמו כן, קיימים כסאות ממונעים עם גלגלים גדולים שבהם המשתמש יכול לבחור בין הנעה חשמלית או עצמאית, כיסאות עם כוונון של תמיכת הרגליים, עומק המושב ומשענת הראש, כיסאות עם ריפוד אנטי בקטריאלי, ועוד. המגוון העצום של כיסאות ממונעים מאפשר התאמה אישית מדויקת לצרכי המשתמש, וזהו יתרון חשוב נוסף.

 

 

כיצד לבחור כיסא גלגלים ממונע

 

באתר של חברתנו תוכלו לקרוא עצות וטיפים רבים לגבי בחירת כיסא גלגלים. ההמלצות הללו נכונות מעיקרן גם לגבי בחירה של כיסא גלגלים ממונע, כגון התייחסות למצבו הרפואי של המשתמש, המשקל שלו, סיכון לפיתוח פצעי לחץ, הסביבה הקרובה של המשתמש, רוחב המפתחים והמסדרונות מול רוחב הכיסא, המקומות שאליהם המשתמש מתעתד להגיע עם הכיסא, קיפול הכיסא והכנסתו לתא מטען. יש לזכור כי בחירה נכונה תשפיע רבות על עצמאותו, רווחתו ונוחותו של המשתמש, ולכן מומלץ להתייעץ עם אנשי המקצוע.

 

 

דוגמה לכיסא גלגלים ממונע

 

דוגמא אחת עבור כיסא גלגלים ממונע הינו New Blazer Sling, המתאים לשימוש ביתי ומחוץ לבית לאנשים עד משקל 136 ק"ג. מדובר בכיסא קומפקטי מהיר בעל בסיס גלגלים צר, המקנה חוויית נסיעה נוחה וחלקה. רוחבו של הכיסא העומד על 58 ס"מ בלבד, מאפשר לנווט בקלות בחללים סגורים ולעבור דרך דלתות בניינים ומעליות. בתוך כך, קיימות בו מגוון אפשרויות התאמה, כגון כוונון של רוחב מושב הכיסא, והטיית גב הכיסא לשינוי מיקום ולהפחתת לחצים מעצמות הירך (להקטנת סיכון לפצעי לחץ וכאבי גב).

 

מלבד זאת, בכיסא הממונע הזה ניתן לכוונן את משענות הידיים והרגליים, את משענת הראש, עומק המושב ומשענת הגב. לכך מצטרף ריפוד אנטי מיקרוביאלי לנטרול ריחות ולעיכוב גדילת פטריות וחיידקים, וכן ניתן להוסיף פנס לד לשיפור הבטיחות והראייה בשעות החשיכה. מעבר לכך, מדובר בכיסא העומד במבחני הבטיחות לנסיעה ברכב, כך שאפשר להשתמש בו בתור כיסא ברכב הסעות מתאים.לקבלת מידע נוסף על כיסאות גלגלים ממונעים וידניים, ולסיוע בבחירתם הנכונה, הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות המקצועי של ארקיור מדיקל, ואנו נשמח לעזור.

יכול לעניין אותך גם...
לקוחותינו