מעוניינים להתייעץ? דברו איתנו

שדה חובה

מה חשוב לדעת בבחירת כיסאות גלגלים

כיסאות גלגלים משפיעים ותורמים לניידות, הנוחות, העצמאות, היציבות והבריאות של המשתמשים בהם, ולנוחות המטפלים. למעשה, יש עולם ומלואו של סוגי ודגמי כיסאות גלגלים הנבדלים זה מזה בדרך ההנעה, במשקל העצמי, ביכולת נשיאת המשקל, בתכנון הארגונומי, במימדים המלאים ובמימדי הקיפול, במשענות הרגליים, הראש והידיים, ועוד הרשימה הארוכה.

 

המגוון העשיר נועד לתת מענה לאנשים עם מבנה גוף ובמצבים בריאותיים שונים, בעלי יכולות תפקוד, העדפות וצרכים ייחודיים. לאור ההיצע הנרחב והפרמטרים הרבים שיש להתייחס אליהם, חשוב מאוד לקבל ייעוץ מאנשי מקצוע הבקיאים בתחום לפני רכישה או השכרה של כיסא גלגלים. בסקירה זו נביא מידע ודוגמאות הממחישים את הסוגיה הזו.

 

כיסא גלגלים שמתאים למבנה הגוף ולמצב הרפואי

 

אנשי המקצוע יוכלו לכוון אתכם לכסא גלגלים ארגונומי, המתאים במדויק למבנה הגוף ולמשקלו של המשתמש. התאמה כזו תורמת מאוד לנוחות השימוש והישיבה, ומקטינה את הסיכון להיווצרות פצעי לחץ ובעיות רפואיות נוספות. בין היתר, אנשי המקצוע לוקחים בחשבון את רוחב ועומק המושב, את גובה משענת הגב, את גובה הידיות ומדרכי כפות הרגליים, תוך התייחסות ליציבתו של המטופל, מצבו הרפואי, יכולותיו העצמאיות, כאבים שהוא סובל מהם, ועוד.

 

חשוב להבין כי בחירה שאינה נכונה עלולה לגרום לבעיות רפואיות ולפציעות. דוגמא נפוצה לכך היא פצעי לחץ הנגרמים מלחצים וכוחות גזירה, בעיקר על אזורים גרמיים. דוגמאות נוספות הן עקמת אידיופטית, עקמת פונקציונלית ועקמת נוירומוסקולרית, מתיחות בשרירים, דלקת בגידים וכן Thoracic kyphosis – מצב בו החלק העליון של הגוף מתעגל. כל אלו ועוד עלולים להיגרם מבחירת כיסא גלגלים שאינם מתאימים במדויק למשתמש.

 

כיסאות גלגלים שמתאימים לקשישים

 

מרבית המשתמשים בכיסאות גלגלים הינם קשישים. אנשי המקצוע מכירים היטב את צרכיהם המיוחדים ואת היצע הכיסאות הקיים, ולכן יכולים להכווין אל הכיסא המתאים ביותר. לדוגמא, כיסא גלגלים קל משקל יתרום רבות לנוחות השימוש והתפעול, כמו גם לניוד עצמאי או על ידי בן הזוג המבוגר.

 

לצד המשקל, הפונקציות השונות של הכיסא הינן חשובות ביותר, כמו בלם Push and Pull על ידיות הדחיפה, המקל על בלימת וחניית הכיסא על ידי המטפל שאינו צריך להתכופף. בנוסף, במיוחד אצל קשישים אנשי המקצוע יכוונו אל כיסאות המאפשרים לבצע הטייה ושינויי תנוחות בישיבה. היבטים אלו חשובים כדי לסייע במניעת פצעי לחץ, וכדי לאפשר ישיבה יותר יציבה בעת החלקה.

 

נקודה משמעותית נוספת בגיל השלישי (אך לא רק), היא גיבוש החלטה מושכלת לגבי כסא גלגלים ידני או חשמלי. את ההחלטה יש לקבל בעזרת אנשי המקצוע לפי מידת השליטה והכוח בזרועות ובגו, וכן שיווי המשקל של המשתמש, מידת עצמאותו והיקף הליווי היומיומי שהוא מקבל. בתוך כך, כדאי לקחת בחשבון גם את השינויים הצפויים במידת הניידות, הנוטה לרדת, ולבחון כיסאות גלגלים אדפטיביים המתאימים את עצמם לשלבי אובדן הניידות.
 

כאמור, בחירה שאינה מתאימה עלולה להגביר את הסיכון לפציעות אצל קשישים. למשל, נזקים בעור ופצעי לחץ נגרמים משימוש בכיסאות שאינם מפגיעים לחצים בישבן או בגב התחתון. בנוסף, בחירת כיסא עם משענות יד גבוהות מדי תגרום למשיכת כתפיים תכופה, המובילה לנוקשות של שרירי דלתא. גם מושב רחב מדי עלול להוביל לישיבה לקויה ולעיוותים של עמוד השדרה, וישנן דוגמאות רבות נוספות.

 

ייעוץ מקצועי בקשת רחבה של היבטים נוספים

 

מלבד האמור לעיל, הייעוץ המקצועי נוגע במגוון היבטים נוספים. כך למשל, יש הבדלים בין כיסאות גלגלים המיועדים לאנשים אחרי ניתוחי שיקום, מפרקים ושברים, ובין כיסאות המיועדים לסובלים משבץ מוחי, שיתוק, פגיעה בעמוד השדרה, גאוט וסוכרת. כמו כן, אנשי המקצוע יסייעו בבחירה נכונה של כיסא בהתאם לסביבתו הקרובה (הבית) של המשתמש, וסביבות נוספות שהוא נמצא בהן. זאת בנוסף למתן מידע לגבי אפשרויות של השכרה או רכישה, סיוע במימון על ידי משרד הבריאות, הביטוח הלאומי וגורמים נוספים, התאמה של הכיסא למסגרת התקציב, ועוד.

 

לפרטים נוספים ולסיוע בבחירה נכונה של כסא גלגלים, הנכם מוזמנים לפנות אל הצוות המקצועי של אר-קיור מדיקל שישמח לעזור.

לקוחותינו